"Wybranka bogów cz.1" P.C. Cast

Tytuł: Wybranka bogów cz.1
Autor: Phyllis Christine Cast
Wydawnictwo: Mira/Harlequin
Data premiery: 25.07.2012
Ilość stron: 412
Moja ocena: 5/6
Dostępna również: Księgarnia Gandalf

 Autorka popularnego cyklu „Dom nocy” postanowiła stworzyć coś równie dobrego. Ale czy jej się to udało? Jak wiadomo, książka będzie miała swoich zwolenników, jak i przeciwników. Sporo osób nawet po nią nie sięgnie z powodu rozczarowania poprzednią serią. Czy słusznie?

 Shannon Parker, nauczycielka angielskiego, wybiera się na Aukcję Przedmiotów Unikalnych – Rzeczy Niezwykłych. Przeglądając wystawione na licytację przedmioty, uwagę nauczycielki przykuwa antyczna waza. Nie byłoby nic dziwnego, gdyby nie fakt, że na wazie uwieczniona jest bogini zadziwiająco podobna do Parker. Długie i bujne włosy, figura i ten dziwny tatuaż na wewnętrznej stronie dłoni. Dodatkowo waza ujawnia swoje magiczne moce. W zetknięciu z ciałem nauczycielki robi się gorąca. Sama Shannon dziwnie czuje się w obliczu antyku. Postanawia wziąć udział w licytacji i dzięki pewnym okolicznościom, waza zostaje w posiadaniu kobiety. Podczas powrotu do domu, nauczycielka wpada w poślizg, a waza zaczyna żyć swoim życiem…

 Gdy kobieta odzyskuje świadomość, okazuje się, że już nic nie jest takie jak dawniej. Wszyscy zwracają się do niej milady, ponadto uważana jest za Wielką Kapłankę i Wybrankę bogini Epony. Poznaje swoją niewolnicę/służącą Alannę, która wyjaśnia dziwne zajście i stara się towarzyszyć kobiecie w mitycznym świecie. Choć Shannon, zwana przez lud Rhannon, bierze cudowne kąpiele w baseniku, który należy tylko do niej, konsumuje wspaniałe posiłki przygotowane przez nimfy, każdego pomieszczenia towarzyszy umięśniony i przystojny strażnik to nie wszystko wydaje się być takie kolorowe.

 Kobieta zgodnie z panującymi zasadami mitycznego świata - Partholonu, musi wyjść za centaura, Wielkiego Szamana. Jedynym pocieszeniem jest fakt, że małżeństwo to ma trwać zaledwie rok. Niestety małżeństwo nie może spokojnie nacieszyć się swoją obecnością. Do królestwa wtargnęły dziwne stwory, które poruszają się w zastraszającym tempie za pomocą kończyn i skrzydeł. Dodatkowo żywią się ludzką krwią i podróżują nocą. W sposobie odżywiania przypominają wampiry. Fomorianie budzą coraz większy strach. Wybranka Epony musi stawić czoła tym stworom. Do pomocy ma grono centaurów i strażników zamkowych. 

 Historię poznajemy z perspektywy głównej bohaterki. Autorka postawiła na narrację jednoosobową, co w tym wypadku wyszło na dobre i nie zniekształciło powieści. Dobrze wykreowana postać Shannon, szybkie przystosowanie się do panujących zwyczajów w Partholonie i szczerość w zachowaniu oraz słowach sprawiły, że książkę czytało się przyjemnie. Lekki i luźny styl tylko przyspieszył tempo czytania. Choć akcja na początku utworu ciągnęła się niemiłosiernie, to w połowie książki znacznie przyspieszyła pobudzając moją ciekawość. 

 Postacią, która najbardziej mnie urzekła, wcale nie była Shannon czy Alanna, tylko ClanFintan, centaur, a zarazem mąż Shannon w mitycznym świecie. Choć był pół koniem pół człowiekiem to nie wzbudzał we mnie odrazy. Wręcz przeciwnie, z przyjemnością czytałam każdy wątek, w którym przewijała się jego postać. Maniery jakimi dysponował są urzekające. Mityczny świat kojarzył mi się zawsze z „zacofaną cywilizacją”, a tu proszę, Pani Cast stworzyła świat, w którym kultura osobista i co za tym idzie, maniery podczas jedzenia i higiena osobista nie są obce bohaterom z tego świata. Troska jaką obdarzył swoją żonę, siła, odwaga, waleczność… Nic, tylko pozazdrościć Wybrance bogini Epony takiej męża. ;)

 Całość dobrze skomponowała, Partholon dobrze przedstawiony. P.C. Cast nie ominęła nawet opisów, które działały na moją wyobraźnię. Zasady panujące w mitycznym świecie, budowle, posiłki. Wszystko to doskonale ukształtowało powieść, która choć pełna fantastycznych elementów, wydawała się być realistyczna. Nie mogę nie wspomnieć o okładce, która jest skromna, ale zarazem tajemnicza. Brawa dla wydawnictwa!

 Z przyjemnością sięgnę wkrótce po drugą część przygód Shannon jej męża i przyjaciółki/niewolnicy Alanny. Jestem ciekawa co wyniknie ze spotkania z Fomorianami!  

Książkę przeczytałam dzięki wydawnictwu: Mira/Harlequin
Książkę przeczytałam w ramach trójki e-pik: paranormal.

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia