"Cukiereczek czyli rok z życia nietypowej striptizerki" Diablo Cody

Tytuł: Cukiereczek czyli rok z życia nietypowej striptizerki
Autor: Diablo Cody
Wydawnictwo: Sonia Draga
Rok wydania: 2009
Liczba stron: 251
Dostępne również: Księgarnia Gandalf
Moja ocena: 5/6

 Najtrudniej jest ocenić książkę, która wstrząsa czytelnikiem, a zarazem wydaje się być normalna, codzienna. Co mam na myśli? Diablo Cody, a właściwie Brook Busey, stworzyła powieść pełną wulgaryzmów, obrzydliwych scen, jak i również namiętności czy poczucia przynależności i zainteresowania. 

 Główna bohaterka, 24-letnia dziewczyna poznaje przez Internet mężczyznę - Johnny'ego, z którym postanawia żyć. W tym celu wyprowadza się z Chicago, aby zamieszkać z ukochanym w Minnesocie. Znajduje pracę w agencji reklamowej i wiedzie z pozoru normalne życie. Właśnie ta normalność, monotonia powoduje, że Diablo startuje w konkursie amatorek striptizerek w nocnym klubie. Z czasem zmienia kluby, stroje, a także upodobania. Karierę striptizerki rozpoczęła od skromnego czarnego stroju, a kończy na jaskrawych strojach kąpielowych. 

 Autobiografia Brook Busey ukazuje nam realia życia w nocnych klubach. Dzięki autorce poznajemy prawdziwe oblicza striptizerek, ich rywalizację i sposób zarabiania "na boku". Bez cenzury opowiedziana historia z dokładnością, co robiła w danej chwili i jak zachowywali się klienci. A oni byli przeróżni: od mężczyzny, który zlizywał z podłóg i ścian spermę poprzednich klientów, po gościa, który był aż tak brudny, że zostawiał brązowe ślady wszędzie, gdzie usiadł... W książce znajdziemy dodatkowo listę nieudanych imion dla striptizerki, idealne piosenki do tańca czy chociażby quiz.

 Historia pełna bezpruderyjnego humoru, pikantnych szczegółów, niewyszukanych, wręcz wulgarnych słów. Na pewno nie jest to lektura wymagająca od czytelnika myślenia. Ma ona na celu ukazać życie takim, jakie jest, bez zbędnego owijania w bawełnę. Książka porusza temat tabu, jakim jest zarabianie swoim ciałem. 

 Książka wywarła na mnie ogromne wrażenie, ponieważ nie spodziewałam się tak bezpośredniej lektury, jaką okazał się "Cukiereczek". Sporo dowiedziałam się o życiu striptizerek, a także o traktowaniu ich przez mężczyzn. Komu polecę książkę? Na pewno osobom, które lubią kontrowersyjne powieści, biografie. Którzy interesują się zagadnieniami, jakie porusza ta książka.

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia