"Święta z kardynałem" Fannie Flagg

Tytuł: Święta z kardynałem (Boże Narodzenie w Lost River)
Autor: Fannie Flagg
Wydawnictwo: Nowa proza
Ilość stron: 216
Moja ocena: 5/6
Dostępna również: Księgarnia Gandalf

 Fannie Flagg, a właściwie Patricia Neal to amerykańska pisarka i aktorka, która urodziła się w Birmingham w Alabamie. W wieku dziewiętnastu lat zaczęła produkować programy telewizyjne. Jest autorką znanych książek, tj.: Smażone zielone pomidory (które swoją drogą, wywarły na mnie ogromne wrażenie, polecam każdemu!), Dogonić tęczę, Witaj na świecie, Maleńka! oraz Wciąż o Tobie śnię.

 Po książkę sięgnęłam zaciekawiona okładką i opisem, który znalazłam na stronie wydawnictwa Nowa Proza. Niemałym zaskoczeniem dla mnie było, że jedna książka znana jest pod dwoma tytułami: Święta z kardynałem i Boże Narodzenie w Lost River. Zapewne to nie pierwszy taki przypadek w tłumaczeniu, zdaję sobie z tego sprawę. Muszę przyznać, że sięgając po nią miałam mieszane uczucia. Na pewno zaczęłam czytać ją w złym czasie - mamy letnie wakacje, a ja czytam o świętach Bożego Narodzenia!? Ale jestem pewna, że po książkę sięgnę ponownie we właściwym czasie.

 Lost River, miasteczko znajdujące się na południu Alabamy. Niewiele osób je zna, o czym przekonał się główny bohater, Oswald T. Campbell, który próbował dodzwonić się do hotelu. To właśnie tam Pan Campbell, po zapoznaniu się z niezbyt pozytywną diagnozą, został wysłany na rekonwalescencję. Cudowne, na pozór zapomniane, senne miasteczko miało uratować życie człowiekowi. W jaki sposób? Swoją temperaturą, która spadała do 15 stopni Celsjusza zimą! Przeprowadzka do Lost River okazała się strzałem w dziesiątkę. Oswald poznał tu niewiele osób, które swoją osobą nadrabiają nieliczne towarzystwo. W książce poznamy m.in. Roy'a, właściciela sklepu; Jacka - ptaszka, kardynała znalezionego przez Roy'a w lesie; listonosza rozwożącego listy łódką, damy z Mistycznego Zakonu Tajnego Stowarzyszenia Królewskich Kropek. To właśnie w tym miejscu podczas świąt Bożego Narodzenia wydarzą się nieprawdopodobne przypadki, które odmienią życie wielu bohaterów tej powieści.

 Czytając książkę Pani Neal miałam mieszane uczucia. Taka na pozór zwyczajna, cieniutka książeczka, która swoją okładką wydaje mylny osąd bajki dla dzieci, wywarła na mnie wiele emocji. Byłam zła z powodu zdarzenia, jakie miało miejsce między sklepikarzem a Julianem, mieszkańcem drugiego brzegu rzeki. Śmieszył mnie stosunek Mildred do niektórych spraw, a także jej specyficzne poczucie humoru. Byłam zaintrygowana pomysłami Pań ze Stowarzyszenia, które robiły dobre uczynki. Wiele współczucia i empatii znalazło się we mnie czytając o losach dziewczynki imieniem Patsy, którą porzucił własny ojciec, ponieważ nie miał czasu ani ochoty zajmować się swoją córką. Zaciekawiona kardynałem Jackiem przełamała się, aby wejść do sklepu w Lost River. I to właśnie tam odmieniło się jej życie.

 Muszę przyznać, że styl Fannie Flagg, jaki poznałam podczas przygody ze Smażonymi zielonymi pomidorami nie zawiódł mnie w Świętach z kardynałem. Autorka posługuje się językiem bardzo dobrze, spod jej pióra wyszło wiele metafor, interesujących epitetów. Choć w wielu wypadkach odniosła się do przenośni to postawiła na łatwy i przystępny język. Tematyka utworu wydaje się być łatwa - "a, jakieś tam losy bohaterów, ich zwykłe życie i niezwykłe święta" - ale książka porusza wiele zagadnień dla nas ważnych. Znajdzie się tu wiele dowcipów, pasji każdego z bohaterów, ale także brutalność i obojętność wobec ludzkiego życia. Ta powieść udowadnia, że jeżeli w coś się naprawdę mocno wierzy, to to się spełni. Może nie zawsze w takiej postaci czy ilości, w jakiej byśmy chcieli, ale jednak namiastka ich spełnienia jest. 

 Ośmielę się powiedzieć, że książka jest napisana jakby "ku pokrzepieniu serc". Skoro Mickiewiczowi udało się zrobić tak tworząc chociażby Dziady, Fannie Flagg udało się to pisząc Święta z kardynałem. Nie jest to ten sam rodzaj pokrzepienia, dodania otuchy czytelnikowi, to wspólny element jest - wiara, nadzieja i marzenia. 


Książkę przeczytałam dzięki wydawnictwu

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia