"Pamiętne lato" Lesley Lokko

Tytuł: Pamiętne lato
Autor: Lesley Lokko
Wydawnictwo: Świat Książki
Liczba stron: 480
Data premiery: lipiec 2012
Moja ocena: 6/6!

Lesley Lokko, ghańsko-szkocka pisarka, wykładowczyni na wielu uczelniach, nie jest mi obcą autorką. Miałam już okazję zapoznać się z jedną z jej pozycji, a mianowicie z "Gorzką czekoladą", która mnie urzekła. Znając już styl i sposób prowadzenia akcji wiedziałam, że książka przypadnie mi do gustu. Ale czy tak było naprawdę?

"Pamiętne lato" to powieść złożona z wielu wątków, na pozór nie mających ze sobą nic wspólnego. Poznajemy trzy kobiety: Maddy, początkującą aktorkę, która poprzez brak akceptacji ze strony bliskich i brak jakiegokolwiek zainteresowania ze świata artystycznego popada w bulimię; Nielę, kobietę uciekinierkę i przymusową żonę dalekiego krewnego; Julię, osieroconą prawniczkę, która z powodu statusu rodzinnego zmuszona jest ciężko pracować na akceptację społeczeństwa. Każda z nich inna, oryginalna, wyjątkowa. Co je łączy? Przyszłość.

Pierwsze rozdziały książki poświęcone są historii każdej z tych trzech głównych bohaterek. Rozpoczynają się one od imienia, miejsca i czasu, o którym mowa w danym fragmencie. Początkowo historie wydają się być od siebie odległe, niczym powiązane. Dopiero po kilkudziesięciu stronach zaczyna przewijać się nazwisko Keeler. Julia poznaje Aarona Keelera na studiach w Oksfordzie, gdzie nie pałają do siebie sympatią. Dziewczyna jest wyśmiewana przez Aarona, ale jednocześnie coś w nim ją przyciąga. Kilka lat później pracują razem w jednej firmie prawniczej, a rodzące się między nimi uczucie zostaje zapieczętowane małżeństwem. Maddy zafascynowana Rafem Keelerem, mężczyzną poznanym w pubie, postanawia wyjść za niego za mąż, kiedy to się jej oświadcza po kilku miesiącach znajomości. Dziewczyna postanawia wszystko rzucić i wyjechać z mężem, gdzie ma szansę na rozpoczęcie nowego, być może lepszego życia. Pozostaje także Niela, która wyjeżdżając do Dżibuti jako tłumaczka, poznaje Josha Keelera, architekta i wolontariusza, z którym łączy ją silna więź uczuciowa. Po kilku tygodniach mężczyzna oświadcza się Julii, a ta z pewnymi obawami (bowiem skrywa w sobie tajemnicę małżeństwa z dalekim krewnym) przyjmuje oświadczyny.

W dalszej części książki poznajemy losy tych trzech małżeństw, a także rodziców Keelerów - Diany Pryce, znanej i szanowanej pani adwokat, a także jej męża. Kluczową postacią w powieści jest brat pana Keelera - Rufus. Trzy małżeństwa spotykają się na uroczystościach rodzinnych u Państwa Keelerów. Od razu w oczy rzuca się niechęć Aarona i Rafa do Josha, która ma swoje początki kilkanaście lat wcześniej. Julia, Niela i Maddy, zżerane przez ciekawość starają się rozwiązać zagadkę. I może nie wyszłaby na jaw, gdyby nie choroba Diany i jej chęć ujawnienia prawdy, nim będzie za późno...

Lesley Lokko po raz kolejny stworzyła powieść tak dobrą, że przewracając ostatnią kartkę czuje się niedosyt. W "Pamiętnym lecie" można odnaleźć wiele świetnie wykreowanych bohaterów, różniących się od siebie prawie wszystkim; począwszy od zainteresowań poprzez wygląd a skończywszy na statusie społecznym. Wątki poruszane przez autorkę są dobrze dopracowane. Ich różnorodność, ciekawość, sprawiają, że książkę czyta się w tempie ekspresowym i nie wkrada się nuda. Przeplatanie historii każdej osoby z osobna było dobrym zabiegiem. Jest to także znak rozpoznawczy Lokko, która tworząc wielowątkową powieść, pełną tajemnic, wzruszeń, łez i śmiechu, potrafi doprowadzić ją do końca w wielkim stylu. Język Pani Lesley nie należy do trudnych i skomplikowanych. Wiele wątków może być początkowo utrudnieniem dla czytelnika, więc lekki język spisuje się tu idealnie. Barwne opisy miejsc, postaci, zachowań czy emocji są niczym wisienka na torcie.

"Pamiętne lato" to ciepła i wzruszająca saga rodzinna, wielowątkowa powieść, z którą nie można się nudzić. Zwolennicy obyczajówek, powieści wielowątkowych i fani Lesley Lokko będą zachwyceni. Sama spędziłam przy niej miło czas, nie rozczarowałam się, a wręcz przeciwnie - jestem mile zaskoczona! Polecam!

Książkę przeczytałam i zrecenzowałam dla portalu

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia