"Sklepik z Niespodzianką. Bogusia" Katarzyna Michalak

Autor: Katarzyna Michalak
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
O autorce usłyszałam zakładając bloga z recenzjami. Wiele czytelniczek zachwycało się prozą autorki, która bądź co bądź, pozwalała przenieść się do innego świata. Dużo czasu minęło, nim udało mi się w końcu przeczytać pierwszą dla mnie powieść Katarzyny Michalak. Zanim to się stało, zaczęłam regularnie odwiedzać stronę autorki, dzięki czemu poznałam ją bliżej. Pozwoliło to mi przygotować się na jej prozę.
Pierwsze nasze spotkanie odbyło się dzięki Akcji Włóczykijka, która promuje polskich autorów. Gdy dotarła do mnie wybrana przeze mnie książka, miałam mieszane uczucia, bowiem "Sklepik z Niespodzianką. Bogusia" kusił swoją barwną okładką zapowiadając lekką lekturę. Takich książek obawiam się najbardziej. Często są one napisane po to, by relaksować, ale nie wymagać zbyt wiele od czytelnika. Nie byłam też przekonana, czy chcę przeczytać taką książkę. Kilka dni temu potrzebowałam relaksu, więc sięgnęłam po "Sklepik...". Jakie było moje rozczarowanie (oczywiście pozytywne!) kiedy zamiast lekkiej lektury otrzymałam książkę poruszającą ważne tematy!

Bogusia Leszczyńska, jedyna córka Kariny i Michała, postanowiła wyjechać do słonecznej Holandii, aby przy sadzeniu tulipanów zarobić swoje grosze na spełnienie swoich marzeń. Po powrocie z Holandii, w drodze do Warszawy w głowie snuła plany o założeniu własnej kwiaciarni. Przemyślenia przerwała jej miejscowość leżąca pomiędzy Kołobrzegiem a Koszalinem o pięknej nazwie - Pogodna. Dziewczynę zaintrygował domek, a w jego oknie informacja o sprzedaży lokalu. Bogusia nie zastanawiała się ani chwili, postanowiła obejrzeć lokum i zostać w nim już tego samego dnia. Plany nieco się pokrzyżowały, ponieważ zamiast otworzenia kolejnej kwiaciarni w Pogodnej, Bogusia otwiera... Sklepik z kurzołapkami, gdzie serwuje przepyszną czekoladę w wielu smakach!
W cudownej mieścinie poznaje wiele interesujących postaci. Rozpoczynając od humorzastej tap madl Konstancji, poprzez dynamiczną Adelę, nieco zagubioną Panią Weterynarz - Lidkę, miłą i sympatyczną Stasię po nieobliczalnego Igora i miłośnika zwierząt - Bartosza. Postaci rzecz jasna jest więcej, ale nie będę psuć Wam wspaniałej lektury. Na Bogusię czeka sporo nieoczekiwanych przygód, tych miłych i radosnych. Miejsce znajdzie się także dla wielu trosk, cierpień i rozczarowań.

Katarzyna Michalak stworzyła naprawdę barwną opowieść o kobiecie, która pragnie spełnić swoje marzenia; o kobiecie, która jak każdy potrzebuje wokół siebie dobrych ludzi, przy których będzie mogła być sobą. Potrzeba przynależności i akceptacji sprawia, że Bogusia wiele razy ulega czarowi tajemniczym mężczyznom. Miłość do zwierząt i czekolady przyciąga Bartosza, który w swoim dworku stworzył przytułek dla biednych, porzuconych i potrzebujących pomocy zwierząt. Właśnie ta strona tajemniczego mężczyzny spodobała mi się najbardziej. Bogaty w opisy i przeżycia bohaterów język Michalak sprawił, że książkę czytało mi się w ekspresowym tempie. W mgnieniu oka znalazłam się między bohaterami, przeżywałam ich rozterki, płakałam "nad rozlanym mlekiem", przeżywałam trudne chwile w rodzinie Bogusi, czy chociażby śmiałam się do łez z miejscowych plotek. Razem z Bogusią, Adelą, Lidką i Stasią wdychałam cudowny aromat gorącej czekolady z rumem, bądź przyrządzonej dla dzieci mlecznej czekolady z kapką śmietanki. Wiele razy ciekła mi ślinka, gdy czytałam o przepysznych ciastach, którymi raczyła częstować znajomych właścicielka Sklepiku z Niespodzianką.

Po przeczytaniu powieści "Sklepik z Niespodzianką. Bogusia" byłam bardzo zaskoczona! Spodziewałam się lekkiej lektury, która pozwoli mi zrelaksować się przed snem, a otrzymałam życiową opowieść zabarwioną dowcipnymi momentami, która sprawiła, że wylałam morze łez - radości i smutku. Nie potrafię opisać, jak bardzo przeżywałam przygody Bogusi i jej nowych przyjaciół. Zaintrygowana zakończeniem książki byłam przez chwilę rozczarowana - no bo jak kto? skończyć książkę w takim momencie!? Po chwili przypomniałam sobie, że przecież autorka napisała dalsze losy bohaterek w kolejnych częściach! Jak ogromna była moja radość, gdy zdałam sobie z tego sprawę. Nie pozostaje mi nic innego, jak szukać kolejnych części.

Czy polecam "Sklepik z Niespodzianką. Bogusia" Katarzyny Michalak? Grzechem by było zbyć milczeniem tę książkę. Jak najbardziej ją polecam. Do gustu przypadnie zwolennikom lekkiej literatury kobiecej, jak także tym, którzy wymagają od książek nieco ambitniejszych tematów czy chwili wzruszeń. Moje pierwsze spotkanie z prozą autorki było nadzwyczaj udane i mam nadzieję, że kolejne przygody będą również tak intrygujące.

Książkę przeczytałam w ramach wyzwania:
Włóczykijka
Polacy nie gęsi...

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia