"Ślad na piasku" Zoe Ferraris

Tytuł: Ślad na piasku
Autor: Zoe Ferraris
Wydawnictwo: Książnica
Seria: z zakładką
Liczba stron: 392
Moja ocena: 4/6

Pewnego dnia szesnastoletnia Nuf ginie. Cała rodzina wszczyna poszukiwania, wzywając do siebie pustynnego przewodnika Najira asz-Szarki, a także wynajmując prywatnego detektywa. Najir robi wszystko, co w jego mocy, aby odnaleźć dziewczynę. Gdy wszyscy zaczynają wątpić, zjawia się postać, która wskazuje ciało Nuf. Wstępna sekcja zwłok wykazuje, że dziewczyna zginęła przez utonięcie. Ale czy tak jest w rzeczywistości? Sprawę komplikuje fakt, że Nuf miała kilka dni później wyjść za mąż i rzekomo bardzo  się z tego faktu cieszyła. Zagadka zostaje nierozwiązana. Najir na własną rękę postanowił dowiedzieć się całej prawdy i kto stoi za zaginięciem dziewczyny.

Co skłoniło mnie do sięgnięcia po gatunek, za którym nie przepadam? Powyższy kryminał, w wydawnictwie Książnica posiada ładną oprawę graficzną, co oczywiście działa na plus i przyciąga czytelnika. Dodatkowo krótka, lecz zachęcająca nota z tyłu okładki. Powiało tajemnicą, pustynnym wiatrem. Nie mogłam przegapić tej książki. Arabia Saudyjska... Czy nie brzmi tak egzotycznie, a jednocześnie tajemniczo?

Książka ta jest napisana prostym, przystępnym językiem. W zagadce nie brakuje dwóch detektywów, pięknej kobiety, poszlak, a także rąbka tajemnicy, a także wątku miłosnego. Od pierwszych stron wyczuwa się lekkie napięcie, które nie pozwala odłożyć książki na bok, dopóki nie przeczyta się o losach Nuf. Kolejni podejrzani, większość z nich zostaje uniewinniona. Gdy Najir zbliża się do rozwiązania zagadki, coś wymyka mu się z rąk. Znajdziemy tu efekt zaskoczenia.

Poza głównym tematem książki, a mianowicie zagadkowym zniknięciem Nuf, można poznać bliżej życie kobiet i mężczyzn w Arabii Saudyjskiej. Ich tradycje, zwyczaje, obrzędy. Ten egzotyczny kraj różni się zupełnie od naszych Europejskich stron. Tam najważniejsza jest religia, przyzwoitość i... tajemnica.

Bohaterowie są dobrze wykreowani. Mamy tu wiele barwnych postaci, które bardzo się od siebie różnią. To sprawia, że nie czujemy przesytu, znużenia. Każda osobowość jest inna, inaczej się zachowuje. Jednym może wydawać się to podejrzane, drugim za zwyczajne zachowanie. Najwyraźniejszą postacią jest tu Najir asz-Szarki, z którego perspektywy opowiedziana jest cała historia. To głównie jego postać najczęściej przewija się przez utwór. Oczywiście nie trudno dostrzec jednego z braci Nuf, a także jego narzeczonej - Kaji. Kobieta odważna, bezczelna, a jednocześnie ambitna i dokładna. Choć zna swoje miejsce w społeczeństwie, zna swoje obowiązki, stara się stworzyć nową drogę, którą będą kroczyć kobiety.

Zakończenie książki nie jest przewidywalne. Podczas czytania miałam wiele wersji wydarzeń, które w moim mniemaniu wydawały się być trafne. Na moją niekorzyść wypadł instynkt, ale na korzyść autorki fakt, że wciąż byłam zaskoczona, zwłaszcza, gdy zagadka została rozwiązana. Ani przez chwilę nie podejrzewałam, że stało się tak, jak się stało.

Zaciekawieni? Jak najbardziej polecam powieść kryminalną Zoe Ferraris, która sprawnie przeprowadza czytelnika przez kolejne wątki powieści. Buduje napięcie, tworzy efekt zaskoczenia. Umieszczenie akcji książki na pustyni dodatkowo potęgowało silne wrażenia oraz irytację, gdy trudno było przewidzieć plan ucieczki (a może porwania?) dziewczyny. Autorka stworzyła ciekawą opowieść, w której nie brakuje barwnych opisów, ciekawych postaci i intrygującej zagadki!

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości:

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia