"Szósta klepka" Małgorzata Musierowicz

Autor: Małgorzata Musierowicz
Wydawnictwo: Akapit Press
Wiele słyszałam o serii "Jeżycjada" i choć zapierałam się, że nie przeczytam, nie dam się wciągnąć temu szaleństwu, ja... Właśnie godzinę temu odłożyłam pierwszy tom i jestem nim oczarowana!

Małgorzata Musierowicz urodziła się w Poznaniu w 1945 roku. Jest autorką wielu książek dla dzieci i młodzieży. Popularność zdobyła między innymi serią "Jeżycjada", która obecnie składa się z 19 tomów ("Wnuczka do orzechów", tom20 w przygotowaniu). Pisywała felietony do "Tygodnika Powszechnego".

"Szósta klepka" to powieść rozpoczynająca cykl znany w całym kraju. Główną bohaterką jest Cesia Żakówna, zakompleksiona dziewczyna, na której spoczywają wszystkie obowiązki domowe. Ma piękną siostrę o romantycznym imieniu Julia, jej wspaniałe koleżanki. Dodatkowo musi znosić dziwne spojrzenia kolegi z klasy, Jerzego Hajduka. Ciągłe sprawdziany nie dają jej spokoju, a za podniesione ciśnienie odpowiada młodszy kuzynek Bobcio. Jego niespożyta energia skutkuje wieloma przesympatycznymi historiami.

Po pierwszy tom Jeżycjady sięgnęłam zaciekawiona "McDusią", która jest 19 tomem tego cyklu. W rzeczy samej, nie mogłam rozpocząć serii od obecnie ostatniego tomu. Upewniwszy się, że naprawdę sięgam po tom pierwszy, usiadłam wygodnie na kanapie i dałam się ponieść historii rodziny Żaków. Byłam nimi oczarowana. Przygoda z pożarem na balkonie, którego sprawcą był mały Bobcio, poskutkowała moim gromkim śmiechem. Już wtedy wiedziałam, że "Szósta klepka" zawładnęła moim sercem. W Cesi odnalazłam wiele z swojej osobowości, u Bobcia odnalazłam tę lekkość ducha. Bohaterami jestem oczarowana. Pani Musierowicz stworzyła naprawdę barwną, ale i bardzo realną opowieść o życiu przeciętnej rodziny. Nie brakuje tu zabawnych momentów, dramatyzmu czy chwili wstydu.

Miło mi się czytało, wiele razy uśmiałam się. Dawno tak dobrze nie bawiłam się z lekturą na kanapie! Jeżeli jeszcze ktoś z Was nie sięgnął po tę serię, polecam zrobić to jak najszybciej. "Szósta klepka" nie jest tylko dla dzieci i młodszej młodzieży, osoby dorosłe też wiele z niej dla siebie wyniosą. Polecam!

Książkę przeczytałam w ramach wyzwania trójka e-pik i Polacy nie gęsi...

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia