"Niebo usłane grzechami" Karina Wojciechowska

Autor: Karina Wojciechowska
Tytuł: Niebo usłane grzechami

Zmęczona wiecznymi problemami bohaterka postanawia odmienić swój los. W tym celu zabiera swoją przyjaciółkę, aby w nowym miejscu rozpocząć nowe życie. Grecja wydaje się być im idealnym miejscem, pełnym słońca, uroku. Po kilkumiesięcznym pobycie bohaterka postanawia wrócić do rodzinnego kraju, lecz uniemożliwia jej to nieprzyjemny incydent. A mianowicie, Kaja zostaje aresztowana na lotnisku wraz z swoją przyjaciółką. Zdezorientowane kobiety oczekując na wyjaśnienie sprawy, pogrążają się w swoich myślach. A o czym wspomina Kaja?

Kaja to dziewczyna, która od małego musiała na wszystko pracować. Wychowywała się w ubogiej rodzinie, gdzie wciąż czegoś brakowało. Była zwykłą dziewczyną ze wsi, nie wyróżniającą się z tłumu. Pewnego dnia wygrywa konkurs na Miss Polonia, w którym nie miała zamiaru startować. W tym momencie, z szarej i ubogiej kobiety, zamienia się w znaną i bogatką miss. Ale czy tak jest naprawdę? Kaja zostaje wciągnięta w sieć intryg ludzi biznesu, nieobce jej są ponowne braki gotówki, ciągłe rzucane kłody pod nogi, złośliwości konkurencji… Na domiar złego, w miłości także nie może odnaleźć chwili wytchnienia, bezpieczeństwa i szczęścia. Każdy jej związek okazuje się farsą, kończy się gwałtownym rozstaniem, a co za tym idzie – ogromnym bólem. Ale czy tak będzie ciągle?

„Niebo usłane grzechami” Kariny Wojciechowskiej to powieść o kobiecie, która miała całkiem niezwykłe życie. Nie oznacza to, że było ono fascynujące. Bycie Miss zobowiązuje, ale nie zawsze pachnie dobrymi perfumami. Droga do większej sławy nie była usłana różami, jak to niektórzy mają w zwyczaju myśleć. Kobieta była narażona na wiele niebezpieczeństw ze strony konkurencji, jak i współpracowników. Choć początkowo przyszłość pisała się kolorowo, jednak w ostateczności tak nie było.

Zastanawia mnie jeden fakt. Karina Wojciechowska, która została Miss Polonia w 1991 roku, napisała powieść, która zapewne opierała się na własnych dość nieprzyjemnych przeżyciach. Ale czy można „Niebo usłane grzechami” uznać za biografię? Ile w tej powieści jest fikcji, a ile prawdy? Niemniej, historia ciekawa, ukazuje prawdziwe oblicze show biznesu, ludzkiej złośliwości. Przedstawione zostały zachowania ludzi, którzy początkowo wzbudzają zaufanie, by przy najbliższej okazji wbić nóż w plecy. Tak, ta historia na pewno otwiera oczy na pewne sprawy.

Język powieści jest prosty, mogłabym rzec, że aż za prosty. Momentami aż raziły mnie w oczy banalnie skonstruowane zdania, nie wspominając już o wielu literówkach czy przestawionym szyku zdania. To przede wszystkim utrudniało przyjemność czytania lektury. Nie spodziewałam się jednak książki wysokich lotów, ale jednak coś wymagam od autorów. Zwłaszcza polskich, którzy jednak swój ojczysty język powinni dobrze znać. Niemniej, książka jest interesująca, porusza ważny temat, otworzy oczy wielu osobom, które fascynują się takimi zagadnieniami. Jak widać, konkurs na miss nie ma tylko dobrych stron.

Książkę zrecenzowałam dla portalu ZaczytajSie.pl
Książkę przeczytałam w wyzwaniu: Polacy nie gęsi...
_____________________________________________________
UWAGA! Poszukujemy blogerów i blogerki z okolic Szczecina. Wszystkich chętnych na spotkanie w Szczecińskim Empiku odsyłam do wątku na kanapie. ;) TUTAJ.

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia