"Sufi" Elif Shafak


Styl Elif Shafak miałam okazję poznać podczas jednej z jej książek - „Bękarta ze Stambułu”. Już wtedy wiedziałam, że autorka nie ułatwi mi czytania, wręcz przeciwnie. Posługiwała się trafnymi metaforami, niekiedy skomplikowanymi, więc trzeba było przerwać czytanie, aby się nad nimi zastanowić. Ale właśnie takie zabiegi mi się spodobały i oczywiście niebanalna fabuła. Widząc w zapowiedziach kolejną jej powieść - „Sufi” wiedziałam, że będzie musiała trafić na moją półkę. Nie wiedziałam o czym jest, nie musiałam sprawdzać. Byłam przekonana, że autorka mnie po raz kolejny oczaruje swoją prozą. I tak też się stało.


Pewnego dnia do tekke Dürriego Baby trafia młodzieniec o dwoistej naturze imieniem Pinhan. Jego tajemnica jest dla niego utrapieniem, trudno mu z tym żyć, czuje się wyalienowany. Czy słusznie? Trafiając do zgromadzenia derwiszów czuje się jak wśród swoich. Poznaje historie bractwa, uczy się żyć zgodnie z ich przekonaniami. Tylko nie do końca czuje się z tym wszystkim dobrze. Jego sekret wciąż mu ciąży, więc wyrusza na poszukiwania prawdy, miłości i samego siebie. W ten sposób trafia do Stambułu, gdzie poznaje niezwykłe miasto, jego dzielnice i specyficznych mieszkańców. Na jego drodze stają ludzie dobrzy i źli, staje się częścią historii. Tylko czeka na niego niełatwe zadanie…


Tak jak się spodziewałam, autorka zaserwowała nam niesamowitą ucztę literacką. Wspaniały język, gdzie mnogość metafor, epitetów i interesujących myśli znajduje się na każdej karcie powieści. Do tego interesują fabuła, wiele wątków, które choć wydają się ze sobą niepołączone, okazuje się, że w rzeczywistości łączy je wiele. Książka niesie ze sobą ogromny ładunek emocjonalny co sprawia, że powieść zostaje w pamięci na długi czas. Odkładając powieść, w myślach wciąż miałam przygody Pinhana, uczestników bractwa, mieszkańców Stambułu, siedem Staruch, i wielu innych osobowości. Każdy z nich jest osobą oryginalną, z charakterem, tajemniczą. Elif Shafak pokazała, że można stworzyć wiele postaci, które nie są do siebie ani trochę podobne. Trudnią się podobnymi zajęciami, ale ich wykonywanie i sposób bycia są od siebie tak różne.


Trudno o znalezienie tutaj głównego bohatera. Choć postać młodego derwisza łączy poszczególne wątki i w większej mierze opowiada historię odkrywania przez niego prawdy i odpowiedzi na zadawane w myślach pytania, to i inne osoby są tutaj równie ważne. Ich historie wzruszają, wzburzają, wywołują wiele emocji od radości po rozpacz. Dodatkowo nikt nikomu życia nie ułatwia. W Stambule trudno o zaufanie, każdy ma na sumieniu pewne sprawy, dąży do wyznaczonych sobie celów, choć niekoniecznie jawnie. Szczęście nie dla każdego jest chlebem powszednim, więc walka o nie również ma tutaj miejsce. Czytając „Sufi”, czytelnik przenosi się w czasie wiele razy, niekoniecznie zdając sobie od razu z tego sprawę. Bogate opisy, ciekawe epitety, trafne określenia… To wszystko przyczynia się do tego, że czytelnik czuje się częścią opowiadanej historii. Każdej, choć przecież na pozór niewiele mają ze sobą wspólnego.


Elif Shafak kolejny raz pokazała, że potrafi pisać. Kolejny raz dla mnie, gdyż „Sufi” jest moją drugą powieścią, choć w dorobku autorki jest to debiut literacki. Już na starcie nagrodzony wieloma nagrodami, uznany i wychwalany. I co tu się dziwić. Tak ciekawej powieści dawno nie czytałam. Często jest tak, że choć fabuła niekoniecznie czytelnika zachęca to jej sposób pokazania jest warty uwagi i odwrotnie. Tutaj mamy i interesującą historię, a nawet kilka, a także naprawdę dobry warsztat pisarski. Jednak nie każdemu może spodobać się styl, jakim posługuje się autorka.


Jeżeli ktoś oczekuje lekkiej powieści to raczej nie tutaj. Ta powieść wymaga od czytelnika pełnego skupienia i zaangażowania, wówczas przesłanie płynące z książki, a także wszelkie prawdy w niej zawarte będą oczywiste. „Sufi” to przepiękna baśń z wieloma przesłaniami, która chwyci za serce każdego, kto zdecyduje się na tę książkę i będzie gotów się z nią zmierzyć. A ja żałuję, że do tej pory przeczytałam tylko dwie książki tej autorki. Naprawdę polecam!


Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia