"Krąg" Mats Strandberg, Sara Bergmark Elfgren


Wzięłam sobie za cel, zapoznawanie się z wszystkimi gatunkami, które do tej pory omijałam i uważałam, że na pewno nie są dla mnie. Dzięki temu przeczytałam wiele świetnych i wciągających historii, a do takich należy także "Krąg" wydany przez Czarną Owcę.

Nie na wszystko mamy wpływ, nie wszystko możemy przewidzieć. A na pewno tego, że dziwnym trafem szóstka osób stanie się dla siebie wzajemnym oparciem i będą musieli sprostać złu. W takiej sytuacji znalazła się grupka sześciu dziewczyn, które po śmierci szkolnego kolegi odkrywają, że mają nadprzyrodzone moce. Jednak nie na marne otrzymały takie zdolności. Los, czy jakaś tajemnicza siła, pcha ich w pewne miejsce, o którym do tej pory nigdy nie słyszały. Wszystko zaczyna się komplikować, gdy okazuje się, że w śmierci Eliasa ktoś dopomógł, a miasteczko Engelsfors zostało opanowane przez złe moce. Czy dziewczyny sprostają narzuconym im zadaniom?

Muszę przyznać, że dawno nie czytałam tak dobrego thrilleru! Pełno tu zagadek, niewyjaśnionych spraw, dziwnych sytuacji i intrygujących postaci oraz ich nieodgadnionych zamiarów. Bohaterowie są bardzo realni, mimo paranormalnych zdolności. Pełni są sprzeczności, emocji, towarzyszą im problemy, radości i smutki. Zakochują się, rozczarowują, bywają samotni i odnajdują przyjaciół. Uczniowie tamtejszego liceum również wagarują, wykłócają się z nauczycielami, a także przygotowują do sprawdzianów, narzekają na prace domowe. Ponadto, każdy z bohaterów jest inny, posiada swoje charakterystyczne cechy, mają inne upodobania, poglądy. Choćby szóstka dziewcząt bardzo się od siebie różni.  W książce została ukazana codzienność w małym miasteczku, ale okraszona dziwnymi wydarzeniami i dodatkowymi mocami.

Nie mogę powiedzieć, czy któraś z głównych bohaterek wzbudziła we mnie sympatię. Każda z nich miała swoje grzeszki, które mi przeszkadzały. Jednak nie sprawiło mi to problemu z czytaniem o ich losach. Może i nie odpowiadał mi ich sposób bycia - znęcanie się nad innym, zamykanie się w sobie, nadużywanie alkoholu, ale przejęłam się ich problemami: zaburzeniami jedzenia, które nękają Rebeckę; czy chociażby kompleksami Anny-Karin, które przez zbyt niską samoocenę chowa się we własnym cieniu. Dzięki temu wszystkiemu bohaterki są bardzo realne, a ich problemy bliskie niejednemu czytelnikowi.

Dodatkowym atutem powieści jest budowanie napięcia, prowadzenie akcji przez autorów. Już na wstępie jesteśmy świadkami, w jaki sposób ginie Elias. Już od pierwszych stron powieści coś się dzieje. Nie oznacza to, że akcja zwalnia. Owszem, zaraz po tym jest spokojnie, ale gdzieś w podświadomości tli się niepokój. I tak w rzeczywistości jest, ponieważ Mats i Sara zwrotami akcji i niedopowiedzeniami sprawiają, że serce zaczyna szybciej bić, bo ma się przeczucie, że w rogu czai się zło. Przez całą książkę towarzyszył mi niepokój, lekki strach. Oczywiście działa to na korzyść książki!

"Kręgu" nie czyta się łatwo. Potrzebne jest pełne skupienie, zaangażowanie. Napisanie historii przez dwóch autorów bywa niekiedy trudne i można to także tutaj zauważyć. Niekiedy zdarzył się "konflikt interesów" i zauważamy pewne niedopowiedzenia odnośnie opisu sił bohaterów. Nie jest to zbyt duży minus, aczkolwiek może to chwilami przeszkadzać.

Powyższa powieść może okazać się nie tyle dobrze spędzonym czasem, a całkiem niezłym źródłem informacji. Autorzy w fabułę wpletli kilka ważnych tematów, niekiedy oznaczonych przez społeczeństwo jako tabu. Bohaterowie zmierzają się z mobbingiem, alkoholizmem, zaburzeniami żywienia. Są to nadal tematy, o którym rzadko się mówi, więc tym bardziej doceniam starania autorów. Ponadto, w zrozumieniu całego tego mechanizmu pomaga dobrze skonstruowany portret psychologiczny każdej osoby. Dzięki temu łatwo możemy poznać przyczyny, przebieg i skutki danej sytuacji.

Z czystym sumieniem mogę polecić "Krąg" Matsa Strandberga i Sary Bergmark Elfgren. Jest to naprawdę ciekawa książka, z dobrze napisanymi wątkami głównymi, a także pobocznymi. Interesująca fabuła, nietuzinkowe postacie, a także prosty język sprawiają, że po taką książkę aż chce się sięgnąć. Jeżeli jeszcze się zastanawiacie, czy powyższa historia przemówi do Waszego serca już teraz powiem, że jeżeli nie sięgniecie, będziecie żałować. A ja z ciekawością sięgnę po kontynuację!


Krąg [Sara B. Elfgren, Mats Strandberg]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia