"Honor" Elif Shafak


Elif Shafak to dla mnie gwarancja dobrej literatury, orientalnych klimatów, doskonale dobranych słów. Jest to także gwarancja udanego wieczoru z książką. Tak też było i w przypadku "Honoru", najnowszej powieści Elif Shafak wydanej u nas w Polsce przez Wydawnictwo Literackie. Kolejny raz muszę pochwalić oprawę książki. Twarda, rewelacyjna okładka (choć początkowo uważałam, że wcześniejsza wersja była ciekawsza i bardziej pasowała do pozostałych utworów autorki to zmieniłam zdanie, gdy tylko do mnie dotarła; ta dziewczyna na okładce ma w sobie coś, co mnie przyciąga; może to jej tajemnicze spojrzenie wołało mnie do spędzenia kilku godzin z tą historią?) i oczywiście dobrej jakości papier oraz czcionka, która nie męczy oczu. Pod względem wydania nie można się do książki przyczepić. Ale jak się ma sprawa z treścią? A no już piszę...

Czym dla Ciebie jest honor? Czy potrafiłbyś walczyć o jego istnienie, zabić w jego imieniu? To teraz pomyśl, że w innych krajach tak robią. Honor jest dla niektórych sprawą pierwszorzędną, najważniejszą i potrafią posunąć się nawet do zbrodni na najbliższych tylko dlatego, że ktoś dopuścił się zniewagi, splamił ród nie mając jej za najważniejszą wartość. Szokujące? Być może, ale nie dla nich. Elif Shafak przenosi czytelnika do kraju, w którym to wszystko jest na porządku dziennym. Dzięki niej mamy okazję poznać historię Topraków, niestety tragiczną. Esma poprzez swoje wspomnienia pokazuje ciąg wydarzeń, które miały miejsce nawet trzy pokolenia wstecz i mają swoje następstwa aż po dzisiejszy dzień. Autorka skupia się także na roli matki i relacji matka-syn, gdzie często pomijana jest córka, a także na roli kobiety w wychowaniu potomstwa. 

Autorka zręcznie przedstawiła nam ciąg przyczynowo-skutkowy. Łatwo jest pisać o teraźniejszości i przeszłości, ale trudniej jest zrobić to tak, aby utworzyła się całość. Elif Shafak się to udało i na dodatek zrobiła to bardzo spójnie. Plastyczne opisy sprawiły, że poczułam się, jakbym uczestniczyła w życiu rodziny Topraków. I choć brakuje tutaj orientalnych opisów, bo akcja dzieje się w Londynie to mimo wszystko poprzez styl i język, jakim posługuje się pisarka można wyraźnie wyczuć tę nutę orientu. Bohaterowie są przedstawieni realistycznie, bez zbędnych udziwnień. Nie doświadczymy tu oceny autorki, nie ujawnia swojej oceny bohaterów i ich postępowania. Za sam brak subiektywizmu w swoich powieściach autorka powinna otrzymać wiele nagród. Czytelnik ma okazję sam ocenić, którego bohatera darzy sympatią, z czyimi poglądami się zgadza, a kto wywoła w nim szereg negatywnych emocji. Tematyka powieści nie jest łatwa i to widać już po przeczytaniu noty z okładki. Ale uważam, że turecka pisarka spisała się rewelacyjnie i dobrze przedstawiła całą historię. Poprzez mieszanie się płaszczyzn czasowych czytelnik ma cały ogląd na to, co miało miejsce w tej rodzinie. To nie tylko strzępki wspomnień, przypadkowy zlepek kilku nakładających się na siebie obrazów. To coś o wiele więcej! Kolejny raz chwalę kunszt literacki i dobór tematyki autorki. Nic dziwnego, w końcu nie często mamy okazję przeczytać coś dopracowanego w każdym calu.

"Honor" Elif Shafak to powieść traktująca o rodzinie, ich historii, fatum nad nią ciążącym, a także o tym, jak trudno odnaleźć się na obcej ziemi. Jest to również opowieść o tym, jak ogromną moc ma miłość oraz jak wiele jej wcieleń spotykamy w codziennym życiu. Polecam, na pewno nie zawiedziecie się na tej książce!


Honor [Elif Shafak]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia