"Urodzona bogini tom 1" P.C. Cast


O twórczości P.C. Cast krążą w sieci różne pogłoski. Z moich obserwacji wynika, że więcej jest tych negatywnych, niż pochwalnych i od dawna zastanawiałam się dlaczego. Postanowiłam przekonać się na własnej skórze i sięgnęłam po serię wydawaną przez wydawnictwo Mira. Przeczytałam "Wybrankę bogów", która urzekła mnie światem mitologicznym przedstawionym w powieści. Sama historia miała potencjał, została przedstawiona naprawdę ciekawie, więc nie pozostało mi nic innego, jak sięgnąć po kontynuację, jaką był "Powrót bogini". I tutaj spędziłam miło czas, choć mój entuzjazm troszkę zmalał, bowiem mniej rzeczy działo się niż w pierwszej części, a na pewno nieco mniej interesująco. Jednak wciąż pewna, że jest to dobra historia, doczytałam do końca. W większej mierze było to pozytywne spotkanie z twórczością autorki i zaczynałam się zastanawiać, skąd tak nieprzychylne opinie na temat jej twórczości. Idąc dalej tym tropem sięgnęłam po nowość Miry, a więc po "Urodzoną boginię". I tutaj zaczynają się schodki, bowiem zaczynam wierzyć w słowa internautów...

Główną bohaterką nie jest Shannon, którą doskonale znamy z poprzednich części, lecz Morrigan Parker. Dziewczynę od najmłodszych lat wychowywali dziadkowie, rodzice Shannon. Zaobserwowała, że znacznie różni się od swoich rówieśniczek, a także posiada umiejętności, których nie dostrzegła u innych osób. Dodatkowo wciąż towarzyszy jej przeczucie, że jak nikt inny, ona właśnie nie pasuje do świata, w którym przyszło jej żyć. Z czasem zaczyna dostrzegać dziwne rzeczy, które się wokół niej dzieją. Gdy dowiaduje się o swoim pochodzeniu, dziewczyna podejmuje decyzję. Ale czy będzie ona dobra? Zwłaszcza, że kroczy za nią Pryderi, Bóg Ciemności, który ma wobec niej niecne zamiary. Jaki będzie finał tej historii?

Niby zapowiada się dość ciekawie. Współczesny świat, mitologia, mieszanka wybuchowa, ale mogłoby być interesująco, gdyby autorka akcję przeniosła do Partholonu, jak w pierwszej części "W kręgu mocy Partholonu", a nie usadowiła jej w Oklahomie, która jest tak samo bezbarwna, jak postacie występujące w tej książce. Większa część historii miała miejsce właśnie w tym mieście, a tylko niekiedy autorka powracała do mitologicznego świata, aby przybliżyć bohaterce jej pochodzenie. Niestety ten zabieg nie spotkał się z moim entuzjazmem, gdyż zdecydowanie lepiej czytało mi się o mitologicznym Partholonie, niż współczesnej Oklahomie. To o tym pierwszym P.C. Cast ciekawiej pisze, barwniej, z zainteresowaniem. 

Bohaterów w powieści jest sporo tylko nie wyróżniają się niczym szczególnym, więc nie zapadają w pamięć. Trudno było mi także utożsamić się z Morrigan, bądź chociaż polubić, tak odrobinkę. Niestety główna bohaterka nie była jakaś oryginalna, nie wyróżniała się na tle swoich rówieśników (pomijając wspomnienie, że posiada magiczne moce, bo o tym było niewiele). Autorka przedstawiła ją zwyczajnie, wręcz bezbarwnie. Żadnego temperamentu, indywidualnych cech, które by mogły zainteresować czytelnika. To samo miało miejsce w przypadku pozostałych postaci występujących w książce. Opisy, wydarzenia, tego także mi zabrakło. Tom pierwszy "Urodzonej bogini" wręcz mnie rozczarował. Liczyłam na emocjonującą lekturę, tak jak podczas czytania "Wybranki bogów" i "Powrotu bogini", a otrzymałam coś przeciętnego. Nie na to liczyłam. Zbyt mało się tu działo, zbyt cicho, jak na tak wielkie możliwości w temacie. Potencjał był, przynajmniej dobrze się zapowiadało. 

Niestety mam wrażenie, że autorka osiadła na laurach i nie ma najmniejszej ochoty wykazać czegoś więcej. To tak, jakby napisała kolejne części tylko po to, aby zgarnąć pieniądze, bo wie, że sporo ludzi sięgnie po kontynuacje tylko po to, aby nie pozostawić rozpoczętej serii niedoczytanej. Być może tak właśnie jest? Liczę, że w drugim tomie historia okaże się wciągająca oraz będzie działo się dużo więcej. Warto dodać, że "Urodzoną boginię" można przeczytać bez znajomości poprzednich części o losach jej matki, ponieważ P.C. Cast na początku przypomina w skrócie co działo się w przeszłości. To dobry zabieg, który pozwoli przypomnieć czytelnikom, co miało miejsce poprzednio, a nowym w rozeznaniu się w fabule. 


Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia