czwartek, 31 maja 2012

"Ostatnia piosenka" Nicholas Sparks

Autor: Nicholas Sparks
Tytuł oryginalny
: The Last Song
Język oryginalny: angielski
Tłumaczenie: Magdalena Słysz
Gatunek: literatura współczesna zagraniczna
Ilość stron: 447
Moja ocena: 5,5/6

Opowieść o rodzinie, pierwszych miłościach i drugich szansach. O rozstaniach i powrotach.

Na przełomie lutego i marca miałam pewną obsesję na punkcie tego pisarza. Chociaż obsesja to za dużo powiedziane. Odwiedzałam biblioteki w moim mieście, aby zdobyć upragnione egzemplarze. Niestety nie ja jedna wpadłam na ten sam pomysł... Z pomocą przyszedł mój przyjaciel, który sprezentował mi dwie pozycje Nicholasa Sparksa. Jedną z nich jest "Ostatnia piosenka", którą spróbuję Wam bliżej przedstawić.
 Główną bohaterką powieści jest siedemnastoletnia Ronnie. Poprzez swoje małe haniebne występki mama postanawia wysłać ją i jej młodszego brata do ich ojca na wakacje. Dziewczyna nie reaguje entuzjastycznie na tą nowinę, w przeciwieństwie do swojego brata, Jonah'a. Trzy lata wcześniej rodzice tych dwoje wzięli rozwód. Ronnie, którą łączyła z ojcem ogromna pasja (gra na fortepianie) poczuła się oszukana i odrzucona. Aby wyrazić swój żal przestała grać. Starała się wymazać przeszłość z pamięci, nie odpisywała na listy ojca (ba! nawet ich nie otwierała!). Wspólne wakacje w Karolinie Północnej z znienawidzonym przez siebie tatą był ogromnym ciosem dla dziewczyny zadanym przez własną matkę.
 Książka pełna humoru, ale i łez wzruszenia. Czytając ją można rzec, że miałam huśtawki nastrojów. Raz płakałam, wyzywałam wszystko, a jednocześnie nic, by następnym razem wybuchnąć głośnym śmiechem. Byłam pełna nienawiści, miłości, smutku, przygnębienia, a także radości. Nie wierzyłam, że książka może wzruszyć mnie bardziej, niż obejrzany film. A jednak!
 Nicholas Sparks nie ograniczył się do jednego narratora powieści, a do kilku. Każdy rozdział jest napisany w perspektywie innego bohatera. W ten sposób można spojrzeć na jedną sytuację z różnych stron. Jest to wygodny sposób, ponieważ możemy dokładnie poznać bohaterów, ich myśli, sposób zachowania. Zachowana jest prostota, przejrzystość, harmonia.
 Czy Ronnie uda się porozumieć z ojcem? Jaką rolę w życiu bohaterki odegra Will? Co ma kościół wspólnego z ojcem dziewczyny?

 Zachęcam do przeczytania tej powieści dla każdego, kto lubi historie o miłości, rodzinnych tajemnicach. :)


Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia