środa, 4 lipca 2012

"Czarna kawa" Agatha Christie

Tytuł: Czarna kawa
Oryginalny tytuł: Black Coffee
Autor
: Agatha Christie
Wydawnictwo
:  Prószyński i S-ka
Ilość stron
: 134
Miejsce i rok wydania
: Warszawa 1999
Moja ocena
: 4/6

 Powieść rozpoczynają rozważania słynnego detektywa Herkulesa Poirota; jego zwyczajny dzień: picie filiżanki gorącej czekolady, choć zrobił wyjątek i tym razem wypił dwie. Układanie planu dnia stało się rutyną. Wczesny cichy poranek. Aż nagle tą ciszę przerywa telefon światowej sławy naukowca. Sir Claud Amory pracuje nad wynalezieniem wzoru na nowy śmiercionośny ładunek wybuchowy. Podejrzewa, że ktoś z rodziny ma zamiar mu go wykraść. Aby uniknąć tego zdarzenia prosi detektywa Herkulesa o pomoc.

 Na miejscu zjawia się Poirot z swym towarzyszem Hastingsem. Niestety okazuje się, że przybyli za późno. Sir Claud Amory został otruty, a koperta ze wzorem została skradziona. Główną podejrzaną jest Lucia, żona Richarda (syna sir Clauda), którą to widziano, jak wysypuje sobie na dłoń tabletki. Choć jest główną podejrzaną, detektywi wszczynają śledztwo. Jak ono przebiega? Jaki będzie jego skutek? Czy złodziej sam się przyzna?

 Przyznam szczerze, że zabierając się do tej książki miałam mieszane uczucia. To było moje pierwsze spotkanie z Agathą Christie i stwierdzam, że udane. Książka wciągnęła mnie od pierwszej strony. Choć fabuła nie była zbyt oryginalna, to wciąż coś się działo. Ciężko było oderwać wzrok od książki. Autorka postawiła na prosty i lekki styl, aby nie utrudniać czytelnikowi rozwiązywania zagadki wraz z Herkulesem Poirotem. Intuicja i spostrzegawczość detektywa wywarła na mnie niemałe wrażenie. Rodzina okazała się bandą kłamców, co dawało poczucie, że w kradzież nie jest uwikłany jeden członek rodziny, a wszyscy zebrani w pokoju. To wszystko działa na korzyść powieści. Ale przede wszystkim zaskoczyło mnie zakończenie. Podejrzewałam każdego, tylko nie tą właśnie osobę. Cóż, nie byłby ze mnie dobry detektyw. ;)

 Książkę polecam każdemu miłośnikowi kryminałów. Choć powyższa pozycja nie jest dziełem wartym pierwszych list bestsellerów, zasługuje na uwagę czytelnika.Czarna kawa [Agata Christie]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia