niedziela, 26 sierpnia 2012

"Pod słońcem Toskanii" Frances Mayes

Tytuł: Pod słońcem Toskanii
Autor: Frances Mayes
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Ilość stron: 293
Moja ocena: 3/6
Dostępna również: Księgarnia Gandalf

 Frances Mayes ma dwa adresy, we włoskiej Cortonie oraz w San Francisco, gdzie wykłada na uniwersytecie. "Pod słońcem Toskanii" to opowieść życia autorki, która po przykrych osobistych przejściach zaczyna wszystko od nowa: kupuje stary dom na toskańskiej wsi, z wielką miłością i pietyzmem go odnawia, rozkoszuje się leniwie płynącym życiem włoskiej prowincji, urodą zabytków, smakiem wymyślonych przez siebie potraw - bo jest ona wielkim smakoszem i doskonałą kucharką; dwa rozdziały książki to po prostu zestaw niezwykle oryginalnych przepisów kulinarnych.

 Książka owszem, pełna jest przepisów kulinarnych, historii nowego domu i jego odnawiania. Ale czy przypadkiem nie za dużo? Biorąc się za tę książkę wysoko stawiałam poprzeczkę. Skoro film oparty na powieści autobiograficznej Frances Mayes tak mi się podobał, to książka musi być zdecydowanie lepsza. Gdybyście wiedzieli, jak wielkie rozczarowanie przeżyłam!

 Początek historii zapowiadał się ciekawie - poszukiwanie idealnego miejsca, idealnego domu... To mnie naprawdę interesowało. Mój entuzjazm zdecydowanie zmalał, gdy kończyłam czytać drugą stronę o tym, jak piaskowano belki, malowano ściany czy odkładano kamienie z muru. Dla mnie było tego za dużo. Nie tego spodziewałam się po autobiografii autorki. Miałam wrażenie, że czytam biografię nowego domu, a nie tak głosiła okładka książki. 

 Ostatnio sporo czytam biografii, a także książek o Włoszech, ale ta wypada strasznie marnie przy swoich poprzedniczkach. Jeżeli mam być szczera, tej książki nie polecam nikomu. No chyba, że lubicie czytać kilka stron o czynności, o której można wspomnieć w dwóch zdaniach.


Pod słońcem Toskanii [Frances Mayes]  - KLIKAJ I SłUCHAJ ONLINE

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia