sobota, 6 października 2012

"Dziewczyna z zapałkami" Anna Janko

Tytuł: Dziewczyna z zapałkami
Autor: Anna Janko
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Liczba stron: 372
Moja ocena: 4/6

Anna Janko jest współczesną pisarką polską, poetką i krytykiem literackim. Urodziła się w 1957 roku. Zadebiutowała jako poetka tomem "List do królika doświadczalnego" w 1977 roku. Za tom "Świetlisty cudzoziemiec" była nominowana do Nagrody Nike w 2001 roku. Jej prozatorski debiut to "Dziewczyna z zapałkami". Dużą popularnością cieszy się niedawno wydana "Pasja według św. Hanki". Na swoim koncie ma wiele książek, wierszy, a także sztuk teatralnych.

Spotkanie z Anną Janko rozpoczęłam od "Dziewczyny z zapałkami", powieści realnej, traktującej o życiu zwykłej kobiety w czasach PRL-u. Sięgając po lekturę miałam mieszane uczucia, bowiem o autorce nigdy wcześniej nie słyszałam, nie miałam okazji poznać jej stylu pisania. Sceptycyzm jak najbardziej był tutaj na miejscu...

Narratorką i jednocześnie główną bohaterką utworu jest Hanna, zwana Ha, która wyszła za mąż z "poczucia wolności". W zainteresowaniu kolegi ze szkoły widziała szansę na wyrwanie się z rodzinnego domu, poczucie wolności, samodzielności. Jak się później okazało, małżeństwo nie było dobrym rozwiązaniem...

Historia przedstawiona jest z perspektywy Ha, dwudziestokilkuletniej, a później trzydziestokilkuletniej kobiety niepracującej, wychowującej trójkę dzieci, popadającej w coraz to większą depresję i uzależnienie od alkoholu. Rzeczywistość zaczęła ją przerastać. Jak wiadomo, czasy PRL-u nie były łatwe - ciągły głód, choroby i wszy były na porządku dziennym. Kilkugodzinne stanie w kolejce, aby kupić choć kawałek mięsa za kartki, nie było łatwym zadaniem, zwłaszcza, że zakupom towarzyszyło małe dziecko na ręce, a drugie w brzuchu...

„Awantura to moje domowe ognisko. Rozpłomienia mnie, ale nie oświeca, niestety. Gdybyż tę energię, którą wytwarza awantura, przeobrazić w wolę i decyzję odejścia!” [str.151]

W życiu Ha i Pawia (Pawła) są ciągłe awantury. Bohaterka nie ma siły robić wszystkiego jednocześnie, jej mąż się buntuje, stwarza coraz to nowsze problemy. Ha coraz częściej zaczyna myśleć o odejściu, które niestety, wyrządzi jej więcej cierpienia, niż trwanie w tym stanie. Życie u boku teściowej, która ma za złe kobiecie, że stanęła na drodze do kariery jej jedynakowi. Spokojne i na pozór wspaniałe życie przemienia się w piekło. Brak zrozumienia u kogokolwiek, brak sprzeciwu Pawła własnej matce, rosnące potrzeby, chęć ucieczki...

Anna Janko chciała w prosty, ale oryginalny sposób przedstawić życie kobiety-żony-matki, a także czasy PRL-u. Czy jej się to udało? Książka w formie pamiętnika to dobry zamiar, aby ukazać całą historię, myśli, emocje bohaterów. Krótkie wpisy, które rozpoczynały się od pogrubionej czcionki oznaczającej inny temat wypowiedzi, inną sytuację ułatwiały sprawę. Ale co z samymi bohaterami?

Hanna - Ha - matka trójki dzieci, żona Pawła, który wolał spędzać czas w pracy niż we własnym domu, okazała się być irytującą postacią. Momentami miałam wrażenie, że Hania użala się nad sobą, próbuje wymusić współczucie, co działało ze skutkiem zupełnie odwrotnym... Może gdyby nie mąż, Paweł, zwany Pawiem, dla którego liczyła się kariera i czysty, spokojny, a przede wszystkim cichy dom, Hania przedstawiałaby się w innym świecie. Nie jako potulna, cicha, szara myszka, a jako kobieta, która ma w sobie wiele sił i odwagi, by zmienić swoje dotychczasowe życie. Paweł? Przeszkadzały mu nawet dzieci, które w sytuacjach nerwowych zaczynały drapać się po nodze czy zapadały w trans oszołomienia, wewnętrznej paniki i nie potrafiły zrobić kroku. Mąż-ojciec despota, awanturnik... I jak tu czuć odrobinę sympatii do bohatera? Dziadkowie, którzy na siłę chcieli opiekować się wnukami, pokazać im lepszy świat wytykając błędy rodziców, a przede wszystkim swojej synowej. Te dwie postacie były, moim zdaniem, najlepiej wykreowane.

Całość komponuje się dobrze. Z "Dziewczyny z zapałkami" dowiedziałam się prawdy o czasach PRL-u. Historia przedstawiona z perspektywy cierpiącej matki i żony bardziej do mnie trafiła niż podręcznikowe definicje w szkole średniej. Anna Janko wykorzystała styl prosty i przejrzysty, bez zbędnych zawirowań, udziwnień. Wydarzenia ukazane bez owijania w bawełnę, odkryła całą prawdę o życiu tej rodziny.

Dużym atutem książki jest szata graficzna wykonana przez Wydawnictwo Literackie. Zdjęcie cierpiącej, osamotnionej kobiety idealnie oddaje treść książki. Stonowane kolory, dobry i gruby papier w kolorze kremowym, a także dobra czcionka, która nie męczy oczu. Nie dopatrzyłam się w tekście żadnych literówek, błędów ortograficznych czy chociażby powtórzeń, które mają miejsce w niejednym wydawnictwie.

Trudno jest mi ocenić książkę "Dziewczyna z zapałkami". Z jednej strony tematyka banalna, ale jednocześnie trudna w przekazaniu, by nie znudzić czytelnika. Podobała mi się, choć męczyłam się z nią dobre kilka dni. Może to niewłaściwy czas na taką lekturę? Mimo wszystko daję mocną czwóreczkę i polecam zwolennikom Anny Janko, lektur traktujących o czasach PRL-u, czy życiowych powieści. Polecam!

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania powieści Anny Janko dziękuję Wydawnictwu Literackiemu

27 komentarzy:

 1. coś kojarze tą ksoiażkę:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Przepiękna okładka, bardzo rzuca się w oczy. Co do samej książki, to zastanowię się nad nią jeszcze, gdyż zdecydowanie wolę bardziej współczesne realia aniżeli czasy PRL-u.

  OdpowiedzUsuń
 3. Chyba jednak odpuszczę sobie tę książkę...

  OdpowiedzUsuń
 4. Kojarzę tę książkę, jednak na razie sobie odpuszczę gdyż czasu mam mało, a książek do przeczytania dużo :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Czytałam "Pasję według św. Hanki" i po tej lekturze nabrałam ochoty na "Dziewczynę z zapałkami". Mam nadzieję, że będę miała okazję do sięgnięcia po nią.

  OdpowiedzUsuń
 6. Teraz niezbyt, ale kiedyś... ;) Ostatnio stronie od takich powieści ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Mi się ta książka podobała przeogromnie. Temat faktycznie może i banalny, ale ogromnie mi pasował styl pisania Anny Janko. Dla mnie to niezapomniana lektura.

  OdpowiedzUsuń
 8. Myślę że chętnie ją przeczytam, bo brzmi ciekawie i sama się przekonam jak jest ta książka.

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie znam tej autorki, ale chętnie się zapoznam z jej powieściami. Czasy PRL-u bardzo mnie interesują, choć nie wiem, czemu. Rozejrzę się za tą książką:)

  OdpowiedzUsuń
 10. Kiedys pewnei siegne po tę ksiazke:)

  OdpowiedzUsuń
 11. Lubię takie klimaty PRL, może dzięki Musierowicz i serii o Panu Samochodziku :))

  OdpowiedzUsuń
 12. Brzmi ciekawie, więc jak będę miała okazję, przeczytam tę książkę ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Nie słyszałam dotąd o tej książce, a zapowiada się wyśmienicie. :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Bardzo chętnie sięgnę po tę książkę. Mam ją już na uwadze od jakiegoś czasu:)

  OdpowiedzUsuń
 15. Nie słyszałam o tej autorce, ale może sięgnę po jakąś jej książkę. Zaciekawiłaś mnie

  OdpowiedzUsuń
 16. Okładka cudowna, ale treść nie dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 17. Dzięki Twojej recenzji mogłam poznać tę książkę i wreszcie zdecydować, że jest ona warta przeczytania :) Mam nadzieję, że będę miała okazję ją przeczytać w najbliższym czasie.

  OdpowiedzUsuń
 18. Czytałam niedawno, bo przypomniała mi o niej wydana właśnie "Pasja według św. Hanki". Przede wszystkim podobał mi się język - piękny, oryginalny, pomysłowy, taki poetycki. To widać, że autorka pisze głównie wiersze. Temat jest trudny, książka pesymistyczna. Na początku nawet trochę utożsamiałam się z bohaterką, w jej czasach młodości, przed ślubem. Ale potem mnie też zaczęło irytować jej użalanie się nad sobą, popadanie w marazm, zupełna bierność wobec życia. I tak uważam, że to dobra książka, i chętnie przeczytam następną część.

  OdpowiedzUsuń
 19. Uwielbiam klimaty PRLU więc jak najbardziej jest to książka dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 20. Przeczytałem recenzje i cóż, nie mówię nie, czuje się w pewien sposób zachęcony. Jak trafie na jakiejś wyprzedaży, na pewno zgarnę :D

  OdpowiedzUsuń
 21. Nie jestem fanką PRL-u, chociaż niedawno słuchałam w Radiowej Trójce powieści-reportażu "Nasz mały PRL" i nawet mnie wciągnęło :)

  OdpowiedzUsuń
 22. Mam tę książkę, jeszcze w starym wydaniu (dużo brzydszym swoją drogą), ale nie mogłam się zdecydować na lekturę. Teraz wiem, że nie będę zwlekać dłużej :)

  OdpowiedzUsuń
 23. Podobnie jak Ty, do tej pory nie słyszałam o autorce i myślę, że niesłusznie, ponieważ "Dziewczyna z zapałkami" wydaje się być ciekawą lekturą. Jak będę miała okazję, to z chęcią po nią sięgnę :)
  Pozdrawiam!

  PS Zauważyłam drobną literówkę w piątym akapicie.

  OdpowiedzUsuń
 24. Już od jakiegoś czasu mam tę książkę na swojej liście i pewnie ją w końcu przeczytam. Spodziewałam się chyba jednak czegoś odrobinę lepszego, no ale to już rzecz gustu. Sama sprawdzę czy podoba mi się pisarstwo pani Janko :)

  OdpowiedzUsuń
 25. Czytałam jakiś czas temu i pamiętam, że byłam nią zachwycona! Mnóstwo życiowych cytatów. A teraz nie jestem pewna jakbym na nią zareagowała. Może do niej wrócę po latach? stoi na mojej półce:)

  OdpowiedzUsuń
 26. Jestem świeżo po przeczytaniu "Pasji według św. Hanki", która jest chyba kontynuacją "Dziewczyny z zapałkami"...Jestem nieco rozczarowana pisarstwem Anny Janko, bo nastawiałam się na coś na prawdę wyjątkowego. Jednak autorka operuje jak dla mnie pięknym językiem, za co wiele zyskała w moich oczach:)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za przeczytanie wpisu. Będzie mi bardzo miło, gdy podzielisz się swoimi wrażeniami ;)

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia