piątek, 24 maja 2013

"Droga do Różan" Bogna Ziembicka

Miłość to taka dziwna sprawa - choroba, z której nie każdy pragnie się wyleczyć. To samo przytrafiło się Zosi, która zakochała się z Krzysztofie. Dla mężczyzny początkowo nie ma to wielkiego znaczenia, bowiem spotyka się ze znaną pisarką kryminałów. Życie Zosi zaczyna się komplikować coraz bardziej, traci swój ukochany dwór w Różanach, ostoję, dom i ukochany ogród różany. Musi zmierzyć się z wieloma sprawami, ale pomogą jej niania Zuzanna, starsza kobieta z bogatą przeszłością, ukochany ojciec, a także Marianna, o 11 lat starsza przyjaciółka i Eryk, mężczyzna, który nie ukrywa, że darzy Zosię wyjątkowym uczuciem i jest w stanie zrobić dla niej wiele. Jak potoczą się dalsze losy Zosi? Czy wybierze Eryka, zapominając o Krzysztofie? I jak będzie przebiegało życie z dala od Różan?

"Droga do Różan" to powieść pełna ciepła, wzruszeń, ale okraszona nutką goryczy i zawodu, bowiem nie jest to taka cukierkowa historia, na jaką się zapowiada. Dużo wnoszą do powieści retrospekcje z życia Zuzanny, które ukazują jej życie - dzieciństwo, opiekę nad Stasiem, miłość do Piotra, a to wszystko na tle wojny. Bohaterowie są bardzo interesujący, każdy posiada gamę swoich własnych zalet, tak różnych od innych bohaterów. Niekiedy może się wydawać, że postacie są zbyt idealne, robi się zbyt cukierkowo, ale wtedy do akcji wkracza Marianna ze swoim ciętym językiem. Muszę przyznać, że tę dziewczynę polubiłam najbardziej - za jej bezpośredniość, za sposób bycia i radzenia sobie z przeciwnościami losu. Interesującą postacią była także pani Zuzanna, kobieta utalentowana - potrafiła zrobić cuda ze zwykłego jedzenia! Czytając tę powieść aż czułam te smaki i zapachy.

Książka ta pokazuje, jak wielką siłę ma przyjaźń, a także jak wielkie znaczenie ma rodzina. Zosia w chwilach smutku i radości mogła liczyć na swoich przyjaciół, a także na ojca czy nianię. Poszukiwanie miłości to też nie jest taka prosta i łatwa droga, jakby się mogło niektórym wydawać. Jedni poszukują latami swoją drugą połówkę, innym udaje się to właściwie "raz dwa". Zosia należy do osób, które przez długi czas szukały tej jedynej osoby. Choć o brak zainteresowania ze strony mężczyzn nie narzekała, to mimo wszystko sprawy damsko-męskie nie są takie jasne.

"Droga do Różan" Bogny Ziembickiej to powieść idealna na okres wiosenno-letni, gdzie można w ciszy i spokoju przenieść się do Różan i Krakowa. Autorka posługuje się prostym, aczkolwiek niekiedy poetyckim językiem. Barwne opisy tylko ułatwiają przeniesienie się w świat bohaterów. Książka jest pełna humoru, wspomnień, zwrotów akcji, co bardzo lubię. Spędziłam krótkie chwile, bo tę historię czyta się w tempie ekspresowym, ale był to dobrze spędzony czas. Spodobała mi się ta historia i styl Bogny Ziembickiej, więc z przyjemnością sięgnę po kontynuację. A wszystkich zachęcam do przeczytania. Nie jest to wymagająca powieść, ale jako relaks sprawdzi się idealnie!


Droga do Różan [Bogna Ziembicka]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia