wtorek, 26 sierpnia 2014

"Nieznajomy" Megan Hart

Megan Hart jest dość popularną autorką powieści erotycznych. Jak wiadomo, w takich książkach na pierwszy plan wysuwa się seks, jednak Hart dba także o odpowiednie tło, kreację bohaterów, tajemnice. Z pozycji typowo erotycznej przekształca się w powieść o zabarwieniu erotycznym z dobrą fabułą. Właśnie dlatego lubię sięgać po twórczość tej autorki, bo wiem, że sceny zbliżenia kochanków będą dobrze przedstawione, a także całe tło, fabuła, również będzie interesująca. Nic więc dziwnego, że jak tylko pojawiła się premiera Nieznajomego wiedziałam, że muszę go przeczytać. I czym prędzej to zrobiłam.

Tym razem mamy do czynienia z właścicielką zakładu pogrzebowego, który przejęła po ojcu. W wolnym czasie korzysta z usług nieznajomych, prościej mówiąc - płaci za seks mężczyznom, a także swoją anonimowość. Na jednym z takich umówionych spotkań, Grace podrywa przystojny Sam. Wszystko by się zgadzało - scenariusz, który obmyśliła i przedstawiła nieznajomemu w trakcie umawiania spotkania, cechy charakterystyczne nieznajomego, jakie jej uprzednio przekazano... Tylko nie przewidziała, że nieznajomy może okazać się prawdziwym nieznajomym, z którym pójdzie do łóżka, a nie tym, za którego zapłaciła. Grace jest kobietą niezależną, która odsuwa od siebie bliskich, trzyma dystans, nie angażuje się uczuciowo, gdyż nie chce cierpieć tak, jak cierpią bliscy osób, których chowa na co dzień. Jednak Sam staje się jej osobistą obsesją, a przecież okazał się być zwykłym nieznajomym, z którym nawet nie wymieniła się numerem telefonu, nie podała swoich prawdziwych danych. Jednak los potrafi namieszać w życiu niejednego człowieka...

Fabuła wydała mi się intrygująca, niecodzienna. Kobieta, która płaci za seks mężczyznom? Może nie jest to coś nowego, ale na pewno niecodziennego. Częściej spotykamy mężczyzn, którzy płacą za usługi prostytutek, nie odwrotnie. Jednak mężczyźni z firmy, gdzie Grace zamawia swoje usługi, nie są tacy zwyczajni. Przechodzą odpowiednią selekcję, są dobierani według określonych kryteriów, muszą spełniać pewne wymagania. Ich usługi także nie należą do najtańszych. Jednak nie każde spotkanie kończy się seksem - kobiety płacą mężczyzną za czas, który im poświęcają, a seks nierzadko jest po prostu wisienką na torcie. 

Spodobał mi się portret psychologiczny głównej bohaterki. Grace jako kobieta niezależna finansowo i uczuciowo od nikogo, może sobie pozwolić na wiele. Ma własną firmę, własne mieszkanie, własne problemy, ale także wtrącającego się we wszystko ojca, który był poprzednim właścicielem firmy. Jest to osoba zaradna, która nie poddaje się tak łatwo, uparta, dąży do obranego sobie celu. Myśli racjonalnie, choć nie odmawia sobie odrobiny szaleństwa. Postać, która wzbudziła moją sympatię, a także niemały podziw. Bohaterka, która zasługuje na miano pozytywnej postaci powieści, taka, z którą chciałoby się pójść na kawę i poznać jej punkt widzenia w nieco większych szczegółach. Podobnie ma się sprawa z pozostałymi bohaterami pojawiającymi się w Nieznajomym. Megan Hart wykreowała postacie drugoplanowe z taką samą starannością, z jaką stworzyła Grace. Każdy z nich ma własną osobowość, cechy charakterystyczne, własne życie i tajemnice, które robią z nich atrakcyjniejszych członków wydarzeń. 

Sama fabuła na pewno nie jest banalna. Choć oczywiście jest przewidywalna, jak to często ma miejsce w romansach i powieściach erotycznych, to jej przebieg jest bardzo interesujący. Autorka nie tylko zadbała o to, by zbliżenia kochanków były piękne pod względem estetycznym, odważne, pobudzające zmysły czytelnika, ale też stworzyła wiarygodną fabułę. Sytuacje pojawiające się na kartach tej powieści wiele razy wzbudzały gromki śmiech, niekiedy chwilę na refleksję (zwłaszcza w momentach, gdzie Grace zastanawiała się nad odejściem człowieka z tego świata). Nie spodziewałam się ambitnej literatury, gdyż książki erotyczne rządzą się swoimi prawami to jednak dostałam coś naprawdę dobrego. Akcja brnie do przodu, choć nie na łeb, na szyję. Mamy tu także zwroty akcji, niespodziewane wydarzenia, zaskakujące momenty. Megan Hart stworzyła naprawdę dobry erotyk z wątkiem obyczajowym, który warto przeczytać. I choć język nie jest zbyt wyszukany, jest wręcz po prostu prosty to nie umniejsza lekturze niczego. Zachęcam do przeczytania!

16 komentarzy:

 1. Od czasu do czasu sięgam po erotyki. Tytuł zapisuję.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja lubię takie czytadła. Pomimo przewidywalności, taka proza mnie relaksuje. A o autorce już słyszałam wielokrotnie, więc tym bardziej mnie kusi, by przeczytać tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 3. tak zachwalasz autorkę, iż pewnie spróbuję z inną jej powieścią, gdyż jak pewnie pamiętasz zraziły mnie Trzy Oblicza Pożądania, jeśli chodzi o seks to nie uznaję dwóch rzeczy w powieściach..seksu grupowego i analnego, tego drugiego zdecydowanie bardziej...choć Trzy Oblicza Pożądania miały swoje dwie dobre strony...po pierwsze tekst o endometriozie (chorowała na nią bohaterka) oraz ukazanie jak wyniszczające mogą być pragnienia, jak mogą zniszczyć nas i naszych partnerów...myślę, że spróbuję z inną jej powieścią...którą polecasz bez tych dwóch punktów, których nie trawię?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pewno polecam właśnie "Nieznajomą". I "Nieczystą" też bym poleciła, tak sądzę. :) A i na pewno "Zniewoloną". Przez całą powieść byłam pod wrażeniem. Były elementy irytujące, ale to drobiazgi.

   Usuń
  2. chyba w domu mam Nieczystą - dostałam w prezenckie, więc spróbuję

   Usuń
  3. Spróbuj, a potem daj znać, jak się podobała :)

   Usuń
 4. Zainteresowałaś mnie tą powieścią - nie mamy tej konkretnej w bibliotece, ale mamy inną książkę Megan Hart, więc ją sobie zarezerwowałam :) Raczej nie jestem pruderyjna, więc chyba mi się spodoba.

  OdpowiedzUsuń
 5. Jeśli przekonam się do erotyków z chęcią przeczytam :) Obecnie preferuję jednak inne książki :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozumiem. Kiedyś też nie przepadałam za erotykami. Teraz czytam je częściej, choć nie przeważają nad innymi książkami (mam nadzieję...). :)

   Usuń
 6. Czasem sięgam po erotyki, ale tej autorki nic jeszcze nie czytałam, a skoro polecasz to przeczytam. ;)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za przeczytanie wpisu. Będzie mi bardzo miło, gdy podzielisz się swoimi wrażeniami ;)

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia