wtorek, 10 lutego 2015

"Bracia Lwie Serce" Astrid Lindgren

Ciężko jest rozmawiać o śmierci. Trudno jest nam o tym myśleć, choć przecież dotyka każdego człowieka. Umiera ukochany zwierzęcy przyjaciel, odchodzi babcia, dziadek, sąsiadka. Słyszymy o morderstwach, pożarach, wypadkach samochodowych, w których giną niewinni ludzie. Śmierć jest powszechnym zjawiskiem i nieuniknionym. Dlaczego w takim razie trudno nam poruszać to zagadnienie? Dlaczego jest to nadal tematem tabu? Często wydaje nam się, że chcemy kogoś ochronić przez śmiercią, unikamy rozmowy, aby nie sprawić, by druga osoba chodziła smutna, stroskana. Tylko czy uciekanie od tematu śmierci jest dobrym pomysłem?

Astrid Lindgren to ceniona szwedzka autorka literatury dla dzieci, która zadebiutowała w 1944 roku książką Zwierzenia Britt-Marii. W swoim dorobku literackim ma ponad dwadzieścia powieści i opowiadań skierowanych do młodego czytelnika. Za swoją twórczość otrzymała wiele nagród, m.in. w 1978 roku Order Uśmiechu od polskich dzieci, w 1989 roku tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego, a w 1994 roku Right Livelihood Award. Do jej najpopularniejszych w Polsce książek należą: Pippi Pończoszanka, Detektyw Blomkvist, Dzieci z Bullerbyn, czy Bracia Lwie Serce.

Karol Lew jest dziesięcioletnim chorym chłopcem, który przez przypadek dowiaduje się, że niedługo umrze. Aby go pocieszyć, Jonatan opowiada swojemu bratu o cudownej krainie Nangijali, w której nie ma bólu i cierpienia, można palić ogniska, opowiadać bajki, nawet czas płynie tam zupełnie inaczej niż na ziemi. Jednak pewnego dnia wybucha pożar, w którym Jonatan ratując chorego brata, wyskakuje z nim przez okno i umiera. Tęsknota nie pozwala Karolowi normalnie funkcjonować, więc postanawia zostawić mamie kartkę i udać się do brata. Bracia spotykają się w Nangijali, w Dolinie Wiśni, gdzie przyszło im w spokoju żyć oraz cieszyć się swoją obecnością. Jednak nie wszystko wydaje się być tak idealne, jak opowiadał Jonatan. Spokój krainy został zburzony przez potężnego człowieka, chcącego zawładnąć całą krainą. To właśnie bracia Lwie Serce muszą dać kres tym nieszczęściom, dowiedzieć się, kto jest zdrajcą i pokonać potężnego wroga.

Już od pierwszych stron historia wciąga czytelnika i nie pozwala oderwać się aż do przeczytania ostatniego zdania. W łatwy sposób zaciera granicę między snem a rzeczywistością, opisuje wydarzenia z odrobiną humoru, co nadaje powieści lekkości. Autorka stworzyła niesamowitą historię, pełną bólu, cierpienia, ale także radości. Porusza w niej wiele aktualnych tematów, w piękny sposób pisze o śmierci, o wolności, przywiązaniu, braterskiej miłości i przyjaźni, odwadze. Na przykładzie choroby, śmierci, a następnie przygód kochającego się rodzeństwa odpowiada na wiele pytań zadanych dorosłym przez dzieci. Jednak nie mówi wprost, prawda zawarta jest między zdaniami. Nie odnajdziemy tu moralizatorstwa, upominania, wyśmiewania niewiedzy dzieci czy dorosłych. Astrid Lindgren użyła prostego języka, bez zawiłości, dobrze dopasowanego do umiejętności i możliwości młodego czytelnika. Wykazała się wnikliwą obserwacją i psychologiczną analizą bohaterów. Stworzyła różnorodne, bardzo się od siebie różniące postacie, które wnoszą w życie młodej osoby wiele wartości. Stopniowała napięcie, powoli oswajała czytelników z wydarzeniami w tej powieści opisanymi, wyraźnie pokazywała granicę dobra i zła, a także wyjaśniała niezrozumiałe dla nich zjawiska czy zdarzenia.

            Bracia Lwie Serce to powieść wartościową, pełną pięknych opisów, zawierającą prawdy życiowe skierowana do dzieci i dorosłych. Jest to książka, która wyjaśni młodemu człowiekowi wiele istotnych zagadnień, które do tej pory nie były dla niego jasne. Na własnym przykładzie wiem, że powieść ta może być dobrym pomysłem na terapię, w której dziecko pogodzi się z trudną dla niego sytuacją. Dla rodziców może okazać się inspiracją do rozpoczęcia trudnej rozmowy o śmierci, chorobie, o miłości, rodzinie. Przekazuje wiele wartości, uczy dobrego zachowania, stawiania czoła przeciwnościom losu, pokazuje co to odwaga i, że w razie trudnej sytuacji można liczyć na pomoc lub samemu ją komuś ofiarować. Nie trzeba być dorosłym, silnym człowiekiem. Wystarczy mieć dobre serce i wierzyć we własne siły.


Bracia Lwie Serce [Astrid Lindgren]  - KLIKAJ I SłUCHAJ ONLINE

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia