środa, 18 lutego 2015

"Sztuka rysowania" poradnik bazujący na publikacjach Waltera Fostera

Rysowanie nie należy do moich pasji. Od czasu do czasu sięgnę po kartkę papieru i ołówek, ale raczej daleko mi do pasjonata rysunku. Częściej mam styczność z marginesem swojego zeszytu i długopisem w trakcie wykładu. Skąd więc u mnie taka pozycja? Zauważyłam, że siostra coraz częściej bazgrze sobie w zeszytach i blokach rysunkowych, więc postanowiłam sprawdzić, czy ten poradnik do czegoś jej się przyda. 

Muszę wspomnieć, że tak wspaniale wydanego poradnika to jeszcze nigdy nie widziałam. Wszystko zachowane w szarościach i bielach, co wygląda bardzo elegancko i profesjonalnie. Nie rozpraszają nas kolory, skupiamy się tylko i wyłącznie na tekście, wskazówkach w nim zawartych i przykładowych rysunkach. A jest co obserwować i z czego się uczyć. Na pierwszych stronach publikacji znajdują się cenne wskazówki od czego należy zacząć rysowanie. Znajdziemy zbiór potrzebnych nam przyrządów takich jak odpowiednie ołówki, gumka do zmazywania, odpowiednie kredki, dzięki którym otrzymamy ciekawe efekty, węgiel, itd. Już za samo to poradnik zyskał w moich oczach. 

Lekcje podzielone zostały tematycznie, aczkolwiek można swobodnie przeskakiwać między rozdziałami. Jednak aby być dobrze przygotowanym do tego, należy najpierw wykonać pierwsze mini lekcje, które pomogą nabrać wprawy w rysowaniu, wyćwiczyć kreskę, pewność siebie, rękę. Spodobały mi się zawarte tam ćwiczenia, między innymi obserwacja własnej dłoni, a później odwzorowanie jej na kartce z pamięci przy zamkniętych oczach. Na pozór wydaje się to być trudne, niepotrzebne. Ale po wykonaniu kilku takich prób zdałam sobie sprawę, że to naprawdę działa! Następnie można przejść do nauki konkretnych elementów świata przedstawionego. A znajdziemy tam wiele! Począwszy od rysów twarzy, oczu, ust, części ciała, po zwierzęta, krajobrazy i ich elementy, martwą naturę, kończąc na postaciach w ruchu. Przedstawione zostały różne perspektywy i sposoby przedstawienia danego elementu rysunku. Różne techniki, sposoby, rady, od czego najłatwiej byłoby zacząć.

Według mnie, jest to poradnik bardzo dobry, treściwy, napisany w prosty sposób, z wieloma ilustracjami. Będzie idealny dla początkujących, ale także zaawansowanych już rysowników. Jestem pod dużym wrażeniem, gdyż nie spodziewałam się po poradniku tak wiele. Z czystym sumieniem mogę polecić, gdyż nie będą to pieniądze wydane na marne, a prędzej czy później każdy pasjonata doceni tę publikację.

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia