poniedziałek, 25 maja 2015

Autostop(y). Dziesięć opowiadań o wolności - wolność to nie taka oczywista sprawa

Wolność to takie piękne, mądre i górnolotne słowo. O wolność ludzie walczyli na froncie, wolność słowa, myśli, sumienia, wyrażania własnej opinii czy wyznania jest nawet zapisana w Konwencji O Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności. Tyle się o niej mówi, jest nierzadko powodem wielu sprzeczek. Tylko czym tak naprawdę ona jest? Pytanie wydaje się być banalnie proste, ale gdy tak dłużej siedzę nad odpowiedzią to mam pustkę w głowie. Kilka dni temu jeszcze bym powiedziała, że jest to dla mnie fakt, że mogę swobodnie żyć, bez terroru, wypowiadać się w swoim ojczystym języku, nie jestem od nikogo zależna, nie jestem niczyją własnością, moje życie w większej mierze zależy tylko i wyłącznie ode mnie. Ale po lekturze dość intrygującej pozycji zaczęłam się głębiej zastanawiać nad tym zagadnieniem. Odpowiedź nie jest tak oczywista, jakby się mogło wydawać. Moje wcześniejsze myśli były dość powierzchowne, nie do końca przemyślane. 


Z ciekawością sięgnęłam po Autostop(y). Dziesięć opowiadań o wolności autorstwa dziesięciu kobiet: Hanki V. Mody (pseud.), K.B. Ambroziak, Magdaleny Niziołek-Kiereckiej, K.A. Kowalewskiej, Joanny Chudzio, Marty Koton-Czarneckiej, Katji Tomczyk, Zuzanny Muszyńskiej, Gabrieli Szczęsnej (pseud.), Doroty Szelezińskiej. Zbiór opowiadań powstał dzięki akcji Wykup słowo, gdzie można było wykupić słowo, frazę, z których miały powstać teksty literackie. Pomysłodawczynią była Katja Tomczyk i jej krótka forma również znajduje się w tym zbiorze. Ciekawym zabiegiem było umieszczenia zdjęcia i krótkiego opisu o autorkach przed ich opowiadaniami. A na końcu każdego z nich znajdował się spis słów wykupionych i wykorzystanych w danym tekście.

Autostop(y). Dziesięć opowiadań o wolności to jak sugeruje tytuł, jest zbiorem dziesięciu tekstów literackich, które poruszają tak ważną kwestię. Każda z autorek widzi wolność inaczej, odmiennie ją pojmuje, czym innym dla niej jest. To było dla mnie bardzo ciekawe doświadczenie. Niby wiedziałam, że każdy człowiek inaczej odbiera pewne kwestie, posiada inne wartości, na coś zupełnie odmiennego ode mnie zwraca uwagę, jednak wolność widziała mi się jako coś oczywistego i, że ludzie podobnie do mnie ją pojmują. Mamy tu opowieści o podróżach, spełnianiu marzeń, byciu po prostu sobą, o pułapce pozorów, które tak często są wyznacznikiem naszej oceny o drugiej osobie, o wolności w związku, o miłości, codzienności i przeszłości. Tematyka dość szeroka, ale porusza się wokół jasno określonej granicy. Nie chciałabym zbyt wiele zdradzać z fabuły, nie widzę sensu opisywania poszczególnych tekstów, gdyż mogłabym zepsuć Wam odbiór tej lektury. Jednak wspomnę, że ostatnie jest taką wisienką na torcie.

Jeżeli jeszcze się zastanawiacie, czym tak naprawdę dla Was jest wolność, co to takiego, jak ją odnaleźć, bądź jak o wolności myślą i mówią inne osoby to zapraszam do zapoznania się z powyższą antologią. Na pewno się nie zawiedziecie, a być może otworzycie oczy i docenicie to, co macie. Wolność może oznaczać też codzienność, przyziemność. Warto o tym pamiętać.

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia