piątek, 11 września 2015

Aleksandra Tyl - Aleja Bzów

Izabella Wieniawska pracuje w popularnym kulturalno-społecznym czasopiśmie Oko, w którym stara się o awans. W chwili, kiedy najbardziej potrzebuje wsparcia swojej przyjaciółki Joanny, ta postanawia zmienić swoje życie zrywając zaręczyny i ruszając w świat. Do tego jej babcia została przedstawiona przed faktem dokonanym - gmina sprzedała pałacyk na wsi przy Alei Bzów, w którym dziewczyna spędziła całe swoje dzieciństwo, a co za tym idzie, babcia lada dzień straci ukochany dom. Jednak w życiu Izy pojawia się Monika, sąsiadka, z którą łapie wspólny język i inne spojrzenie na swoje problemy. Problemy zaczynają się piętrzyć, a rozwiązania jak nie było tak nie ma. Zaangażowana w pomoc sąsiadce i w walkę o awans nie zauważa, że szczęście zaczyna pukać do jej drzwi. 

Fabuła brzmi bardzo banalnie, na pewno mało oryginalnie. Jednak miałam okazję czytać Magiczne lato tej autorki i wiedziałam, że potrafi z banalnej fabuły stworzyć niesamowitą perełkę. A to wszystko za pomocą swojego stylu, trafnych obserwacji, ciekawych i humorystycznych dialogów, niejednoznacznych wydarzeń. To samo miało miejsce w Alei Bzów! Barwne i dobrze oddane opisy przyrody, postaci, sytuacji sprawiły, że czułam się bohaterką książki. Odnosiłam wrażenie, że przyszło mi żyć obok Izy i razem z nią dzielić smutki i radości. Autorka stworzyła nietuzinkowych bohaterów, których nie sposób ze sobą pomylić. 

Izabella jest kobietą, która żyje w zgodzie z wartościami, w jakich została wychowana i jakie sobie narzuciła. Wprawdzie nie trzyma się ich sztywno, ale stara się postępować moralnie, etycznie. Nie pozwala sobie na kopanie dołków pod innymi. Niestety ludzie często to wykorzystują. Jest bardzo rodzinna i pomocna - z chęcią w każdy wolny weekend odwiedza babcię. Jest związana z pałacykiem, w którym się wychowała i nie pozwoli tak łatwo na to, by jej babcia go opuściła. Monika jest kobietą silną i niezależną, która wychowuje małe chore dziecko. Partner zostawił ją w chwili, kiedy dowiedział się, że ich córeczka ma wadę serca i potrzebne będą kosztowne operacje i specjalistyczna pomoc. Mimo to, nie poddała się, dzielnie walczyła o zdrowie Oliwki. Joanna jest tak zwanym lekkoduchem. Postanowiła zrezygnować z dobrej pracy, bo zaczynała ją nudzić praca w biurze. Zostawiła swojego narzeczonego i ruszyła w nieznane, by poczuć magię przygody i być może znaleźć pracę, która nie będzie dla niej nudna. Szalona i nieprzewidywalna - taka właśnie jest Joanna. Babcia Izabelli to istny anioł! Dba o swoją wnuczkę, życie by za nią oddała. Jednak jest tak specyficzną osobą, pełną optymizmu, samozaparcia, pewności siebie i mądrości, że zaczynałam Izie zazdrościć. Do tego tryska dobrym humorem, a w połączeniu z dobrą koleżanką tworzą niepowtarzalny duet. Jednak to nie wszystkie postacie, które przewijają się w Alei Bzów Aleksandry Tyl. Jest ich o wiele więcej, niemniej przekrój tych bohaterów już gwarantuje dobrą lekturę.

Styl jakim została powieść napisana jest prosty, ale nie prostacki. Zdania poprawne stylistycznie, gramatycznie. Do języka nie można się przyczepić. Na uwagę zasługują ciekawe dialogi, niejednoznaczne sytuacje, które powodowały u mnie wybuchy śmiechu. Całość wywarła na mnie ogromne wrażenie! Aleksandra Tyl stworzyła kolejną perełkę, która zasługuje na większą uwagę. Gdy sięgałam po tę pozycję nie przypuszczałam, że aż tak mnie wciągnie. Porwała mnie w swój świat i pozwoliła odpocząć dopiero po przeczytaniu ostatniego zdania. Dokładnie tak. Oderwałam się od Alei Bzów w chwili, kiedy przeczytałam ostatnie słowo. I choć zakończenie nie wgniotło mnie w fotel, nie sprawiło, że serce zaczęło szybciej bić to zasiało ziarnko niepokoju. Cieszyłam się, że kontynuacja czeka na półce i lada moment po nią sięgnę. Bo to nie była książka lekka. Poruszała ważne tematy, niekiedy wycisnęła łzy, otworzyła oczy. Szkoda, że jest coraz mniej takich książek. Aleksandro Tyl - proszę pisać ich jak najwięcej! A wszystkich miłośników powieści obyczajowych zachęcam do zapoznania się z tą fabułą. Na pewno nie pożałujecie.


Aleja bzów [Aleksander Tyl]  - KLIKAJ I SłUCHAJ ONLINE

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia