sobota, 23 stycznia 2016

Agnieszka Biela - Trening kreatywności. Jak pobudzić twórcze myślenie

Ostatnio zrobił się szum wokół kreatywności. Pracodawcy, nieważne na jakie stanowiska, wymagają, aby przyszły pracownik był kreatywny, twórczy, pomysłowy. Tylko co to tak naprawdę znaczy i jak stać się taką osobą? Jak sprawić, abyśmy myśleli kreatywnie, w taki sposób rozwiązywali problemy? Nie jest to łatwe, zwłaszcza, gdy nie zna się dokładnie znaczenia tego terminu i nie wie się, jak zdobyć tę umiejętność. Na pomoc przychodzi Agnieszka Biela, która w swoim poradniku Trening kreatywności. Jak pobudzić twórcze myślenie wyjaśnia wszelkie zawiłości związane z tym terminem i pomoże teoretycznie i praktycznie obudzić w sobie kreatywność.

Trening kreatywności składa się z czterech części. W pierwszej z nich, autorka skupiła się na wyjaśnieniu terminu kreatywność, opisaniu takiego człowieka, a także wymienieniu i opisaniu sposobów na rozwijanie tej kreatywności u siebie. Kolejne części skupiają się na metodach treningu kreatywności, metodzie pięciu kroków oraz na typowo praktycznym zastosowaniu tych metod. Co to za metody, na czym polegają i jakie są ich etapy dowiecie się sięgając po tę pozycję. Nie musicie się obawiać nadmiaru niezrozumiałych słów, ponieważ Agnieszka Biela stosuje język prosty, zrozumiały, przejrzysty. Trudne terminy od razu wyjaśnia, przez co czytelnik nie musi zaglądać do innych źródeł, aby poznać odpowiedź na niektóre pytania.

Poradnik ten składa się z wiedzy teoretycznej i praktycznej. Z tym, że część praktyczna zdecydowanie przeważa nad teoretyczną. Znajdziemy tu bardzo wiele zadań, które mogą pomóc w rozwinięciu naszej kreatywności, nauczeniu się myślenia w tych kategoriach. Nie są to skomplikowane zadania, ale mimo to takie, które zmuszają nas do wyjścia poza własną sferę komfortu. Niby nic trudnego, a jednak wymagają skupienia, nieschematycznego myślenia. Rozwijają naszą spostrzegawczość, wzbogacają nasz słownik, wiedzę na dany temat, przyczyniają się do ćwiczenia koncentracji i pamięci.Zmuszają do sięgnięcia po kartkę, ołówek i do działania!

Dla przykładu zacytuję jedno z zadań, które wydaje się banalnie proste, a w rzeczywistości takie nie jest. Warto powtarzać je co kilka dni, aby sprawdzić, jak pracuje nasza pamięć. Z biegiem czasu można zauważyć poprawę naszej koncentracji, pamięci i wzbogacony zasób słów. Bardzo lubię to ćwiczenie i często je powtarzam. Zdarza mi się również je lekko modyfikować, dodając przeróżne opcje, np. konkretne kategorie.

Rzeczownik na literę...
Wypisz na małych kartkach wszystkie litery polskiego alfabetu (pomiń Ą, Ę, Ó, V, X, Y i Q). Następnie złóż karteczki tak, by nie było widać, co na nich jest. Stworzone w ten sposób "losy" wrzuć do koszyczka, pudełka lub kapelusza. Wylosuj jedną literę.
1. Wypisz na kartce jak najwięcej rzeczowników, które rozpoczynają się na tę literę.
2. Potem wypisz jak najwięcej czasowników, które zaczynają się na tę samą literę.
3. Na koniec wypisz jak najwięcej przymiotników rozpoczynających się na wylosowaną literę.
Litery Ć, Ś, Ń, Ź traktuj również jako "ci-", "si-", "ni-", i "zi-". [str. 86.]

Nie wiem, czy jestem osobą kreatywną w takim stopniu, jaki teraz społeczeństwo oczekuje od ludzi. Nie mam pojęcia. Jednak potrzebowałam motywacyjnego kopa, aby ruszyć głową i zacząć myśleć nieszablonowo. Wyjście ze strefy komfortu często powoduje, że tracę wiarę w siebie. Ale jednocześnie jest to najbardziej rozwijające dla nas. W końcu przekraczając granice naszych umiejętności... zdobywamy nowe! A nic tak nie buduje naszej wiary w siebie i w swoje możliwości jak świadomość, że wykonało się coś wcześniej niewykonalnego dla nas.

Choć może Wam się wydawać, że ten poradnik nic nowego nie wnosi to jesteście w dużym błędzie. Może i nie staniemy się kreatywnymi osobami od razu, może osobiście za mało nad tym pracowałam, ale na pewno mam głowę pełną pomysłów i wiem, że nie zawsze najbardziej uniwersalny sposób jest właściwy przy rozwiązywaniu problemów. A to, że posiadam nieco więcej wiedzy w tym temacie powoduje, że jestem pewniejsza siebie i coraz mniej jest mnie w stanie zaskoczyć (negatywnie). Jak najbardziej polecam Trening kreatywności. Jak pobudzić twórcze myślenie. Spodziewałam się kolejnego beznadziejnego poradnika, który zawiera w sobie zbiór mądrych słów przepisanych ze słowników, gdzie teorii jest zdecydowanie więcej niż praktyki. Na szczęście autorka miło mnie zaskoczyła, a do poradnika z przyjemnością wracam i ćwiczę, ćwiczę, ćwiczę...

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia